W tym roku obchodzimy 81. rocznicę zbrodni katyńskiej, popełnionej w 1940 roku przez NKWD przez rozstrzelanie niemal 22.000 polskich jeńców – głównie oficerów – w Lesie Katyńskim.
Zbrodnia katyńska zaliczana jest do serii masowych mordów, których ofiarami byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy – naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów. Oprócz Katynia mordy miały miejsce w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Kalininie (dzisiaj Twer).
Z okazji tej rocznicy przygotowaliśmy wyjątkową wystawę zatytułowaną „Niepamięci”. Projekt powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Muzeum Katyńskim.
Co czyni tę wystawę tak wyjątkową? Jest to artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców – więźniów sowieckich łagrów. Oczami artystów – skazańców – przyglądamy się ich dramatycznej obozowej codzienności. Przedstawione prace Józefa Czapskiego, Józefa Lipińskiego, Stanisława Westwalewicza i Zygmunta Turkiewicza zachęcają do zmiany optyki, do innego spojrzenia na zbrodnię katyńską.