10.04.2021 Historia, Sztuka, Wydarzenia

„Niepamięci”. Zbrodnia katyńska 1940.

Wystawa prac więźniów sowieckich łagrów.

W tym roku obchodzimy 81. rocznicę zbrodni katyńskiej, popełnionej w 1940 roku przez NKWD przez rozstrzelanie niemal 22.000 polskich jeńców – głównie oficerów – w Lesie Katyńskim.

Zbrodnia katyńska zaliczana jest do serii masowych mordów, których ofiarami byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy – naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów. Oprócz Katynia mordy miały miejsce w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Kalininie (dzisiaj Twer).

Z okazji tej rocznicy przygotowaliśmy wyjątkową wystawę zatytułowaną „Niepamięci”. Projekt powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Muzeum Katyńskim.

Co czyni tę wystawę tak wyjątkową? Jest to artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców – więźniów sowieckich łagrów. Oczami artystów – skazańców – przyglądamy się ich dramatycznej obozowej codzienności. Przedstawione prace Józefa Czapskiego, Józefa Lipińskiego, Stanisława Westwalewicza i Zygmunta Turkiewicza zachęcają do zmiany optyki, do innego spojrzenia na zbrodnię katyńską.


Zespół Ziemia w wiedeńskim klubie jazzowym ZWE

Wśród dobrze zapowiadających się młodych zespołów jazzowych w Austrii nie ma chyba ani jednego, który choć raz nie grał w legendarnym wiedeńskim klubie jazzowym ZWE.
31 07.2022 Muzyka, Wydarzenia

Synesthetic Wednesday – trio_io 🗓

Trójka młodych muzyków łączy współczesne kompozycje z elementami free-jazzu, muzyki ludowej i eksperymentów dźwiękowych poprzez preparacje instrumentów.
20 07.2022 Muzyka, Wydarzenia

KINO WIE NOCH NIE: Cicha ziemia 🗓

Niemal groźnie wieje morska bryza w ogrodzie małego wiejskiego domu na południu Włoch, gdzie polska para spędza lato. Jednak burza rozpętuje się dopiero wtedy, gdy nielegalny pracownik ulega śmiertelnemu wypadkowi na ich oczach.
05 07.2022 06 07.2022 Film, Wydarzenia