10.04.2021 Historia, Sztuka, Wydarzenia

„Niepamięci”. Zbrodnia katyńska 1940.

Wystawa prac więźniów sowieckich łagrów.

W tym roku obchodzimy 81. rocznicę zbrodni katyńskiej, popełnionej w 1940 roku przez NKWD przez rozstrzelanie niemal 22.000 polskich jeńców – głównie oficerów – w Lesie Katyńskim.

Zbrodnia katyńska zaliczana jest do serii masowych mordów, których ofiarami byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy – naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów. Oprócz Katynia mordy miały miejsce w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Kalininie (dzisiaj Twer).

Z okazji tej rocznicy przygotowaliśmy wyjątkową wystawę zatytułowaną „Niepamięci”. Projekt powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Muzeum Katyńskim.

Co czyni tę wystawę tak wyjątkową? Jest to artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców – więźniów sowieckich łagrów. Oczami artystów – skazańców – przyglądamy się ich dramatycznej obozowej codzienności. Przedstawione prace Józefa Czapskiego, Józefa Lipińskiego, Stanisława Westwalewicza i Zygmunta Turkiewicza zachęcają do zmiany optyki, do innego spojrzenia na zbrodnię katyńską.


W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia. Koncert z okazji

Z okazji beatyfikacji polskiego kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) odbędzie się uroczysty koncert w kaplicy głównej Hofburga – siedzibie wiedeńskiej Hofmusikkapelle i byłej kaplicy domowej Habsburgów.
30 09.2021 Muzyka, Wydarzenia

Vienna Design Week: LUMEN – między fizycznym

LUMEN to interaktywne środowisko immersyjne stworzone, przez interdyscyplinarny kolektyw artystyczny IP Group, działający w obszarze sztuk audiowizualnych.
28 09.2021 01 10.2021 Sztuka, Wydarzenia