3.05.2021 Muzyka, Wydarzenia

Koncert „Witaj, majowa jutrzenko”

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Filharmonią Gorzowską zorganizował koncert „Witaj, majowa jutrzenko” w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Con Amabile”!

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga po Stanach Zjednoczonych nowoczesna spisana konstytucja, niezwykle ważna we wspólnej polsko-litewskiej historii oraz dla naszego wspólnego dziedzictwa. W tym roku obchodzimy szczególną, 230. rocznicę jej uchwalenia. Z tej okazji Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Filharmonią Gorzowską zorganizował koncert „Witaj, majowa jutrzenko” w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Con Amabile” w składzie: Daria Krzysztoń-Baran (I skrzypce), Yi Ding-Dana (II skrzypce), Paweł Gaca – altówka, Agnieszka Lasek (wiolonczela) oraz Bartosz Baran (fagot oraz moderacja w języku angielskim).

Kwartet smyczkowy „Con Amabile” przygotował niezwykle oryginalny projekt prezentujący najbardziej znane polskie utwory patriotyczne, które na przestrzeni wieków podtrzymywały polską tożsamość narodową. Koncert jest niesamowitą podróżą w czasie, od najstarszej polskiej pieśni „Bogurodzicy”, przez „Boże, coś Polskę”, „Rotę”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Warszawskie dzieci”, muzykę filmową Wojciecha Kilara i Waldemara Kazaneckiego aż po utwór Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. Autorką aranżacji jest skrzypaczka kwartetu „Con Amabile”, Daria Krzysztoń-Baran.

Podczas recitalu został wykonany utwór specjalny „Witaj, majowa jutrzenko” zwany „Mazurkiem Trzeciego Maja”, zaaranżowany i przygotowany specjalnie na ten koncert przez Kwartet Smyczkowy „Con Amabile” oraz fagocistę Bartosza Barana. Wykonawcy są muzykami Filharmonii Gorzowskiej.

Data i godzina:

poniedziałek, 3.05., godz. 19:00

Miejsce:
transmisja online z Sali Kameralnej Filharmonii Gorzowskiej

Organizatorzy:

Instytut Polski w Wiedniu, CEA-Filharmonia Gorzowska

 

 

Fot. „Con Amabile”

Duo Skweres: Od folkloru do współczesności ze

Duet na skrzypce i wiolonczelę – skład niezwykle ekspresyjny i wszechstronny, zyskał na znaczeniu dopiero z początkiem XX wieku.
03 02.2022 Muzyka, Wydarzenia

Uroczysty wieczór z orkiestrą kameralną „Camerata Polonia”

Po jubileuszowym wydarzeniu "10 lat Cameraty Polonii" oraz koncercie z okazji Święta Niepodległości Polski, który odbył się w siedzibie Ambasady RP w Wiedniu, orkiestra kontynuuje swoją działalność.
17 02.2022 Muzyka, Wydarzenia

Z warszawskiego getta 🗓

Brało się udział w przedstawieniach teatralnych i koncertach, pisało wiersze i komponowało muzykę. Tworzenie było rodzajem walki o przetrwanie. Dla żydowskich muzyków z Warszawy, którzy zostali uwięzieni w getcie, muzyka była wyrazem sprzeciwu wobec otaczającej rzeczywistości.
27 01.2022 Muzyka, Wydarzenia