14.06.2021 Aktualności, Inne

Kolekcja płyt Polskiego Radia z września 1939 r. na liście krajowej UNESCO!

Jest to pierwszy przypadek, kiedy na listę trafiły materiały dźwiękowe.

10 czerwca w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia Polskiemu Radiu certyfikatu potwierdzającego wpisanie na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata” kolekcji 93. stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku. Płyty te stanowią jeden z 15 nowych obiektów dziedzictwa narodowego. Kolekcja zawiera m.in. płyty z przemówieniami Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka.

Jest to pierwszy przypadek, kiedy na listę trafiły materiały dźwiękowe! Nagrania zostały zrealizowane w Polskim Radiu we wrześniu 1939 roku, w trakcie ofensywy wojsk niemieckich na Polskę i nalotów bombowych na Warszawę. Bezprecedensowym jest fakt nieprzerwanej emisji programu Polskiego Radia aż do kapitulacji Warszawy (28 września). Radio stale informowało o sytuacji na froncie. Kolekcja jest także świadectwem bohaterstwa pracowników Polskiego Radia, którzy ocalili płyty przed zniszczeniem oraz ukrywały te nagrania podczas okupacji.


Konkurs „Biało-czerwono-biały” 🗓

Plakaty można oglądać do 4 września 2022 r. na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
09 08.2022 Aktualności

Nieodkryte skrzypce barokowe. Ignazio Albertini: Spektakularny 🗓

23 czerwca w pięknym barokowym kościele Mariahilf, mieszczącym się w szóstej dzielnicy Wiednia, odbył się koncert „Nieodkryte skrzypce barokowe. Ignazio Albertini: Spektakularny”.
24 06.2022 Aktualności

Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz

Wczoraj na wiedeńskim Yppenplatz – pomimo letniego deszczu – odbyło się otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)”.
23 06.2022 Aktualności, Inne