14.06.2021 Aktualności, Inne

Kolekcja płyt Polskiego Radia z września 1939 r. na liście krajowej UNESCO!

Jest to pierwszy przypadek, kiedy na listę trafiły materiały dźwiękowe.

10 czerwca w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia Polskiemu Radiu certyfikatu potwierdzającego wpisanie na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata” kolekcji 93. stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku. Płyty te stanowią jeden z 15 nowych obiektów dziedzictwa narodowego. Kolekcja zawiera m.in. płyty z przemówieniami Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka.

Jest to pierwszy przypadek, kiedy na listę trafiły materiały dźwiękowe! Nagrania zostały zrealizowane w Polskim Radiu we wrześniu 1939 roku, w trakcie ofensywy wojsk niemieckich na Polskę i nalotów bombowych na Warszawę. Bezprecedensowym jest fakt nieprzerwanej emisji programu Polskiego Radia aż do kapitulacji Warszawy (28 września). Radio stale informowało o sytuacji na froncie. Kolekcja jest także świadectwem bohaterstwa pracowników Polskiego Radia, którzy ocalili płyty przed zniszczeniem oraz ukrywały te nagrania podczas okupacji.


Konkurs 🗓

19 09.2021 23 09.2021 Aktualności

Finisaż wystawy “Architektura przyszłości: myśleć lokalnie, projektować

Wczoraj w Instytucie Polskim w Wiedniu miała miejsce dyskusja o architekturze współczesnej Śląska i jej roli dla krajobrazu regionu.
17 09.2021 Aktualności

EUNIC Musikfest w Wiedniu 🗓

W ramach tegorocznej edycji festiwalu EUNIC Austria Musikfest odbył się szczególny koncert dwóch uznanych perkusistów: Marii Chlebus i Alexandra Georgieva.
15 09.2021 Aktualności