29.06.2021 Aktualności, Inne

Ignacy Paderewski. Patriota i Filantrop.

Fundacja Kultury i Sztuki zaprasza na premierę bezpłatnego koncertu online zorganizowanego dla upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Ignacego Paderewskiego.

Fundacja Kultury i Sztuki zaprasza na premierę bezpłatnego koncertu online zorganizowanego dla upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Ignacego Paderewskiego. Paderewski był obywatelem świata, mężem stanu, dyplomatą, wirtuozem, kompozytorem, orędownikiem niepodległej Polski, ale przede wszystkim wielkim patriotą. Odwoływał się do pracy dla dobra wspólnego, wyższych ideałów i jedności wszystkich Polaków. Stanowi przykład tego, jak wiele może osiągnąć człowiek o skromnym pochodzeniu, ale o wyjątkowych talentach, rygorystycznej etyce pracy i dobrym sercu. Koncert przybliży mniej znany etos dobroczynności i filantropii Wielkiego Polaka, który poświęcił większą część majątku dla wspierania zwłaszcza tych, którzy walczyli o wolność Polski. Nie zabraknie również ciekawostek i materiałów archiwalnych udostępnionych przez Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku i Muzeum Polskie w Ameryce.

Program koncertu prezentuje kunszt polskich kompozytorów i podkreśla jego narodowy charakter. W programie utwory F. Chopina i I. Paderewskiego w wykonaniu klasycznym i interpretacje jazzowe znakomitego Krzysztofa Herdzina. W koncercie udział weźmie zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, rosyjska pianistka Julianna Awdiejewa, amerykański pianista Eric Lu, również laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Kamil Pacholec – pianista młodego pokolenia laureat Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Katowicach, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Livorno, półfinalista I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych, objętego opieką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu „Młode Talenty”, Krzysztof Herdzin – profesor, doktor sztuk muzycznych, pianista, dyrygent, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, ad. dr.  hab. Magdalena Idzik – solistka Polskiej Opery Narodowej, adiunkt w Katedrze Wokalistyki UMFC, oraz Marek Bracha – uważany za jednego z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia, reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Wystąpią również Soliści Baletu Opery Wrocławskiej, Hannah Ho i Robert Kędziński, w choreografii dr hab. Zofii Rudnickiej – wykładowczyni Katedry Tańca UMFC w Warszawie.

www.paderewski.fkis.org

Partnerem koncertu jest Fundacja PZU. 

Współpraca: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Centrum Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Muzeum Polskie w Ameryce, Łazienki Królewskie w Warszawie, Stowarzyszenie Wspólnota Polska


Konkurs „Biało-czerwono-biały” 🗓

Plakaty można oglądać do 4 września 2022 r. na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
09 08.2022 Aktualności

Nieodkryte skrzypce barokowe. Ignazio Albertini: Spektakularny 🗓

23 czerwca w pięknym barokowym kościele Mariahilf, mieszczącym się w szóstej dzielnicy Wiednia, odbył się koncert „Nieodkryte skrzypce barokowe. Ignazio Albertini: Spektakularny”.
24 06.2022 Aktualności

Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz

Wczoraj na wiedeńskim Yppenplatz – pomimo letniego deszczu – odbyło się otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)”.
23 06.2022 Aktualności, Inne