28.06.2021 Aktualności, Inne

Relacja: jubileusz 10-lecia orkiestry “Camerata Polonia”

W Wiedniu uczczono 10. jubileusz orkiestry „Camerata Polonia”!

Z udziałem przedstawicieli świata kultury i nauki, Polonii oraz przedstawicieli instytutów kultury skupionych w ramach EUNIC Austria, Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Konsula Generalnego RP zorganizował uroczysty koncert z okazji jubileuszu 10-lecia działającej w Austrii orkiestry kameralnej „Camerata Polonia”. Koncert był również zwieńczeniem prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej oraz hołdem dla wielkiego polskiego pianisty, kompozytora i męża stanu, Ignacego Jana Paderewskiego, z okazji obchodzonej w tym roku 80. rocznicy jego śmierci.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, podkreślił, że koncerty „Cameraty Polonii” „zawsze były pełne emocji, wzruszeń i radości”. -Bardzo dziękuję, że mogłem wspólnie z Państwem przeżywać piękne chwile słuchając cudownych muzycznych dzieł w doskonałej interpretacji. Życzę „Cameracie Polonii” oraz Państwu – wielbicielom artystycznego kunsztu polskich artystów – jeszcze wielu lat muzycznych spotkań pełnych pozytywnych wrażeń. – dodał Sobczak. W trakcie uroczystości dyrektor Sobczak podziękował również dyrygentowi Markowi Kudlickiemu. –Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania dla inicjatora powstania orkiestry – Marka Kudlickiego. Bez Maestro Kudlickiego „Camerata Polonia” nie mogłaby powstać i funkcjonować – zaznaczył Sobczak.

Niezmiernie się cieszę, że przez te wszystkie lata tak licznie gromadzili się Państwo na naszych koncertach. Chciałbym bardzo podziękować Instytutowi Polskiemu za zorganizowanie tego koncertu. – powiedział Marek Kudlicki. –Bardzo się cieszymy, że po tak długim czasie mogliśmy znów spotkać się na żywo. Ten jubileuszowy koncert był zaplanowany na zeszły rok, nie mógł się jednak odbyć. Orkiestrze w tym czasie nie przybyło lat – nadal świętujemy jej dziesięciolecie. – dodał Kudlicki.

W trakcie koncertu licznie zgromadzona publiczność wysłuchała utworów Henryka Wieniawskiego, Maxa Brucha i Sławomira Czarneckiego we wspaniałej interpretacji wybitnych solistów i członków orkiestry: skrzypka Mateusza Kasprzaka-Łabudzińskiego, altowiolistki Natalii Bińkowskiej oraz wiolonczelistki Agnieszki Kabut. Ponadto dla uczczenia 80. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego orkiestra zagrała popularnego „Menueta G-dur” w opracowaniu na orkiestrę smyczkową.

Orkiestra „Camerata Polonia” powstała w październiku 2010 roku i składa się wyłącznie z polskich muzyków zawodowych mieszkających w Austrii. „Camerata Polonia” jest obecnie jedyną polską orkiestrą występującą poza granicami Polski. Jej członkowie to utalentowani muzycy, którzy ukończyli renomowane austriackie szkoły muzyczne, w tym wiedeński Uniwersytet Muzyczny. Odnoszą oni ogromne sukcesy jako soliści, muzycy kameralni i orkiestrowi, wygrywali międzynarodowe konkursy muzyczne i wspierają znane austriackie orkiestry, takie jak Wiener Philharmoniker, Wiener Symphoniker oraz Radio-Symphonieorchester.

 


Konkurs 🗓

19 09.2021 23 09.2021 Aktualności

Finisaż wystawy “Architektura przyszłości: myśleć lokalnie, projektować

Wczoraj w Instytucie Polskim w Wiedniu miała miejsce dyskusja o architekturze współczesnej Śląska i jej roli dla krajobrazu regionu.
17 09.2021 Aktualności

EUNIC Musikfest w Wiedniu 🗓

W ramach tegorocznej edycji festiwalu EUNIC Austria Musikfest odbył się szczególny koncert dwóch uznanych perkusistów: Marii Chlebus i Alexandra Georgieva.
15 09.2021 Aktualności