21.08.2021 - 28.08.2021 Aktualności

Występ Tomasza Zawieruchy i Oktavii Bujnowicz na festiwalu Forum Gitarre Wien

Forum Gitarre Wien to największy międzynarodowy festiwal gitary klasycznej, który w tym roku odbywa się już po raz 31. Wśród uczestników jest wiele znanych nazwisk, w tym największe polskie nazwiska o międzynarodowej renomie.

Forum Gitarre Wien to największy międzynarodowy festiwal gitary klasycznej, którego 31. edycja odbywa się w tym roku w austriackiej stolicy. W ramach festiwalu organizowane są także dwa konkursy: 26. Konkurs Międzynarodowy i 24. Międzynarodowy Konkurs Młodzieżowy.

Uczestnikami festiwalu są wybitni muzycy, w tym najbardziej znani polscy gitarzyści o międzynarodowej renomie, którzy zostali zaproszeni przez Instytut Polski w Wiedniu. Czwartego dnia festiwalu wystąpił Tomasz Zawierucha, który przez wielu krytyków muzycznych i melomanów uważany jest za jednego z najciekawszych gitarzystów klasycznych. Na scenie pojawiła się również zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji konkursu Forum Gitarre Jugendwettbewerb, Oktawia Bujnowicz.

W wykonaniu Tomasza Zawieruchy znalazły się oprócz wirtuozowskiej Rossiniany nr 5 Mauro Guilianiego i Nocturnala brytyjskiego kompozytora Benjamina Brittena, również dzieła polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana. Zawierucha z dużą klasą i estetyką dźwięku oddał nostalgiczny charakter jego dzieł inspirowanych muzyką Chopina. Warto wspomnieć, że właśnie temu kompozytorowi poświęcił on swoją najnowszą płytę „Hommage à Chopin – Tomasz Zawierucha plays Tansman”.

Obok mistrza, austriacka publiczność miała okazję usłyszeć wschodzącą gwiazdę, Oktawię Bujnowicz – zwyciężczynię ubiegłorocznej edycji konkursu dla młodzieży Forum Gitarre Wien. Zaprezentowała ona niezwykle trudny repertuar – m.in. Passacaglie Joaquina Rodrigo i Sonatę „Hommage à Boccherini” op.77 autorstwa Mario Castelnuovo Tedeski. Najbardziej ujmująco zabrzmiały liryczne części sonaty. Duża wrażliwość harmoniczna i umiejętność prowadzenia długich lirycznych fraz to cechy rzadko spotykane u tak młodych gitarzystów.

Festiwal Forum Gitarre Wien trwa do soboty 28 sierpnia. Bardzo zachęcamy do udziału w koncertach i wykładach. W szczególności zapraszamy na piątkowy koncert jednego z najsłynniejszych gitarzystów klasycznych: Alvaro Pierri, który wystąpi wraz z kwintetem smyczkowym MUK.5tett, w skład którego wchodzą również polskie artystki: jak Dominika Witowicz, Ewa Skrzypacz i Aleksandra Martynowska.

 


„Polska oczami dzieci” 🗓

Cześć 2: Mikołajki
06 12.2021 Aktualności

„Polska oczami dzieci” 🗓

Cześć 1: Informacje ogólne
03 12.2021 Aktualności

Polska oczami dzieci

"Polska oczami dzieci" to projekt Instytutu Polskiego w Wiedniu, w którym uczestniczą polsko-austriackie dzieci, które odpowiadają na pytania dotyczące Polski, polskiej kultury i tradycji. 
03 12.2021 Aktualności