2.09.2021 Muzyka, Wydarzenia

W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia. Koncert z okazji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Z okazji beatyfikacji polskiego kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) odbędzie się uroczysty koncert w kaplicy głównej Hofburga – siedzibie wiedeńskiej Hofmusikkapelle i byłej kaplicy domowej Habsburgów.

Z okazji beatyfikacji polskiego kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) odbędzie się uroczysty koncert w kaplicy głównej Hofburga – siedzibie wiedeńskiej Hofmusikkapelle i byłej kaplicy domowej Habsburgów. Aleksandra Zamojska (sopran) i Peter Peinstingl (organy) proponują zróżnicowany program z utworami z czasów od polskiego baroku, aż do współczesności, autorstwa m.in. Mikołaja Zieleńskiego, znanego także jako Nicolaus Zielenski (ok. 1560-ok. 1620), Józefa Zeidlera (1744-1806), Marcina Józefa Żebrowskiego (1710-1792).

Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego (1901–1981), polskiego Prymasa Tysiąclecia, odbędzie się 12 września.

 

Aleksandra Zamojska (sopran)
Występowała m. in. w paryskich operach w Montpellier, Perpignan oraz Bastille, jak również w teatrze Champs-Élysées. Koncertowała na Festiwalu w Salzburgu u boku Marca Minkowskiego, Kenta Nagano wraz z Niemiecką Orkiestrą Symfoniczną z Berlina (Deutsches Symphonieorchester Berlin). W 2009 r. śpiewała u boku Johna Malkovicha w musicalu “The Infernal Comedy” Michaela Sturmingera w teatrze Ronacher w Wiedniu. Na swoim koncie artystka ma również koncerty z Filharmonikami Berlińskimi. Od sezonu 2011/12 współpracuje z niemieckim teatrem Freiburg.

Peter Peinstingl (organy)
Kapelmistrz opactwa i organista opactwa archiprezbiteratu św. Piotra w Salzburgu. Jest członkiem Muzycznego Zespołu Doradczego DomQuartier, sekretarzem generalnym i dyrektorem artystycznym Towarzystwa im. Johanna Michaela Haydna oraz nauczycielem w Musikum w Salzburgu. Od lat prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą, zarówno jako solista jak i dyrygent, również współpracując z różnymi zespołami.

 

Termin:
Czwartek, 30 września, godz. 19.00

Miejsce:
Hofburgkapelle, Hofburg-Schweizerhof, 1010 Wiedeń

Wstęp/bilety:
Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator:
Instytut Polski w Wiedniu