7.09.2021 Aktualności

„Ostatnie Tango w Warszawie” – koncert w Wiedniu

Z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej Instytut Polski w Wiedniu zorganizował w wiedeńskim „Haus der Musik” wyjątkowy koncert "Ostatnie Tango w Warszawie”. W koncercie udział wzięli wybitni artyści: wokalistka jazzowa Monika Borzym, pianista Krzysztof Dys oraz austriacki aktor związany m.in.: z Volkstheater Wien, Stefan Suske.

„1 września 1939 r. to jedna z najważniejszych, a zarazem najtragiczniejszych dat w historii Polski. Wtedy to rozpoczął się jeden z najbardziej niszczycielskich rozdziałów w historii ludzkości – niemiecki atak na Polskę, który doprowadził do wybuchu II wojny światowej. 82 lata temu Polska stała się pierwszym krajem w Europie, który przeciwstawił się atakowi III Rzeszy, a następnie Związkowi Radzieckiemu. Pamięć o tej tragedii stała się historycznym pomostem łączącym wszystkie pokolenia Polski” – powiedział Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu. Jak podkreślił Sobczak „wybuch II wojny światowej przerwał okres dwudziestu lat gospodarczej i kulturalnej odbudowy naszego kraju po I wojnie światowej. Symbolem tamtych dynamicznych zmian była Warszawa, która z jednego z miast Imperium Rosyjskiego awansowała na nowoczesną stolicę dużego kraju”.

„Po latach zaborów Polacy chcieli żyć nowocześnie i normalnie. Lata 20. i 30. to czas, kiedy uczestnictwo w kulturze i rozrywce stało się w naszym kraju zjawiskiem masowym. Sprzyjały temu nowe zdobycze techniki, jak kino czy radio. W Warszawie, jak nigdy dotąd skupiły się przeróżne instytucje, redakcje najpoczytniejszych czasopism, a twórcy kultury zaczęli tłumnie przenosić się z innych części kraju. Nowe wydawnictwa, premiery teatralne i  muzyczne, wystawy oraz koncerty były gorąco dyskutowane przy kawiarnianych stolikach, w licznych muzycznych klubach oraz kabaretach” dodał dyrektor Instytutu Polskiego.

Podczas koncertu licznie zgromadzona austriacka i polska publiczność wysłuchała utworów w wykonaniu Moniki Borzym, jednej z najciekawszych, najbardziej utalentowanych i często nagradzanych polskich wokalistek jazzowych młodego pokolenia. Monika Borzym interpretując znane polskie piosenki z okresu międzywojennego udowodniła, że do dziś nie straciły one na znaczeniu i oddziaływaniu. Pieśni do tekstów m.in.: Juliana Tuwima i Mariana Hemara, znane z repertuaru Hanki Ordonówny, Mieczysława Fogga czy Henryka Warsa zaprezentowane zostały w jazzowych aranżacjach przez Krzysztofa Dysa, jednego z najbardziej oryginalnych pianistów na polskiej scenie jazzowej. Wyjątkowy klimat koncertu dopełniły wspomnienia Warszawianek opisujące pierwsze dni wojny, we wzruszający sposób przedstawione przez Stefana Suske. Zaprezentowane podczas wieczoru fragmenty wspomnień pochodziły z tekstów zebranych podczas „Konkursu na Pamiętnik Warszawiaka” w 1948 roku i ponownie opublikowanych przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy w 2019 roku.

 


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
02 05.2024 Aktualności, Inne

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.
30 04.2024 Aktualności

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne