30.04.2024 Aktualności

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.

W Wiedniu odbyła się kolejna odsłona festiwalu EUNIC Musikfest, organizowanego przez sieć europejskich instytutów kultury EUNIC Austria. Tegoroczna edycja wybrzmiała pod znakiem europejskich tradycji jazzowych, a opiekę kuratorską nad festiwalem objął po raz kolejny Instytut Polski w Wiedniu.

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową. Począwszy od Yeden Ensemble, zespołu grającego na tradycyjnych tureckich instrumentach, maltańskiego kwintetu Ġużègo Camilleriego, który połączył koncert z opowieścią o początkach sceny jazzowej na Malcie, kończąc na eklektycznej muzyce greckiej kompozytorki i wokalistki Alexii Chrysomalli, która zaprosiła do współpracy muzyków z Iranu, Turcji oraz Egiptu, kreując wspólnie śródziemnomorsko-orientalny dźwiękowy pejzaż. Modern- oraz freejazz reprezentowany był silnie przez młodych twórców i ich formacje zyskujące w ostatnim czasie międzynarodowe uznanie m.in. Luca Zambito Quartet (BWV Young Artist Jazz Award), Michael Acker Acoustic Trio, czy Martina Valihorę i jego grupę Voice of Colors. W programie festiwalu pojawili się również polscy muzycy: rezydujący w Wiedniu saksofonista Krzysztof Kasprzyk i pianista Piotr Wyleżoł, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Głównym założeniem festiwalu, jak podkreśla dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Monika Szmigiel-Turlej, jest zacieśnianie więzi między instytutami kultury i ich publicznością. W ciągu czterech dni wystąpili artyści z 17 krajów zapełniając każdorazowo sale koncertowe. Nie tylko unikatowy program, renomowani artyści, ale również zaproszenie do współpracy opiniotwórczych partnerów jak chociażby legendarny wiedeński Jazzclub Porgy&Bess, zaowocowało umocnieniem marki tego nowego na wiedeńskiej mapie kulturalnej festiwalu – dodaje Maciej Łyczek, kurator tegorocznej edycji.

Fot. Emilia Milewska


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
15 05.2024 Aktualności, Inne

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne

Wizyta Stanisława Zalewskiego i premiera filmu dokumentalnego

Wizyta Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski” w Wiedniu.
29 02.2024 Aktualności