24.09.2021 Aktualności, Inne

Relacja: Vienna Design Week. Ludzie z fabryki porcelany

Niewidzialne stało się widzialne! W piątek, podczas otwarcia wystawy „Ludzie z fabryki porcelany”, zaprezentowany został serwis „Ślad człowieka”, który powstał w ramach projektu naukowego w jednej z najstarszych polskich fabryk porcelany w Ćmielowie.

Wystawa zorganizowana została przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Wiedeńską Fabryką Porcelany Augarten i fabryką porcelany w Ćmielowie w ramach Vienna Design Week.

Antropolożka Ewa Klekot oraz tworzący ceramikę artysta Arkadiusz Szwed postawili na zaprezentowanie roli „czynnika ludzkiego” w procesie przemysłowego wytworu porcelany. Podczas produkcji pracownicy fabryki nosili rękawiczki zanurzone w solach kobaltu. Ślad ich dotyku na początku pozostawał niewidoczny – można było go dostrzec dopiero po wypale, gdy kobalt przybiera ciemnoniebieską barwę. W ten sposób rzemiosło i bogate doświadczenie robotników wychodzą na pierwszy plan. Wystawę dopełniają portrety oraz cytaty pracowników biorących udział w procesie produkcji porcelany.

Podczas otwarcia licznie zgromadzona publiczność miała ponadto wyjątkową okazję, aby wysłuchać dyskusji pt. „Produkcja porcelany wczoraj i dziś”, w której udział wzięli:  kuratorka wystawy Ewa Klekot, dr Claudia Lehner-Jobst z Wiedeńskiej Fabryki Porcelany Augarten oraz dr Michael Macek z Muzeum Sztuki Stosowanej w Wiedniu (MAK).

Ponadto w trakcie wieczoru dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, wręczył nagrody uczestnikom konkursu zorganizowanego przez Instytut Polski w Wiedniu z okazji otwarcia wystawy. Rozlosowane zostały bilety do Augarten Museum oraz filiżanki z Fabryki Porcelany Ćmielów. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Jeśli nie mogli Państwo wziąć udziału w wydarzeniu, poniżej publikujemy fotorelację.

 

Wystawę można obejrzeć w następujących terminach:

Godziny otwarcia w trakcie Vienna Design Week: pon. – wt. 12.00 – 17.00, pt. – sob. 12.00 – 16.00

Godziny otwarcia 2 października (Noc Muzeów): 18.00 – 01.00

Godziny otwarcia po 4 października do 10 listopada: pon. – wt. 12.00 – 17.00, pt. 12.00 – 15.00

 

Serdecznie zapraszamy!

 


Film: “Ostatni Etap” Wandy Jakubowskiej

"Ostatni etap" Wandy Jakubowskiej to jeden z najważniejszych powojennych filmów o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
13 10.2021 Aktualności

Dyskusja: Kultura stołu na przestrzeni wieków 🗓

Nasza przygoda z porcelaną trwa! Wczoraj, w ramach wystawy "Ludzie w fabryce porcelany", rozmawialiśmy w Instytucie Polskim w Wiedniu o kulturze stołu w Austrii i w krajach wyszehradzkich.
08 10.2021 Aktualności, Inne

Noc Muzeów ORF: Wystawa “Ludzie w Fabryce

W ramach "Nocy Muzeów ORF" Instytut Polski w Wiedniu po raz pierwszy zaprosił licznych gości na aktualną wystawę "Ludzie w Fabryce Porcelany".
03 10.2021 Aktualności