Janusz był również utalentowanym młodym poetą i bojownikiem AK, ale został złapany i zamordowany przez gestapo w 1944 roku. Nieliczne zachowane po nim wiersze i fragmenty prozy zostały opublikowane przez Tadeusza Różewicza w 1991 roku wraz z tekstami współczesnych mu osób pamiętających Janusza oraz jego własnymi wierszami o dzieciństwie i młodości. Gorącym życzeniem zmarłego w 2014 roku „młodszego brata” Tadeusza było udostępnienie tych tekstów również w języku niemieckim, ku pamięci młodych ludzi w Polsce i w Niemczech, którzy padli ofiarą terroru reżimu nazistowskiego.
15 października w Instytucie Polskim zostanie zaprezentowany tom „Nasz starszy brat” w przekładzie Bernharda Hartmanna i Aloisa Woldana. Publikacja poświęcona jest pamięci Tadeusza Różewicza, który w ciągu swojego życia często gościł w Wiedniu oraz Janusza, który nigdy nie miał okazji w pełni rozwinąć swojego talentu poetyckiego.
Prezentacja książki odbędzie się z udziałem tłumacza Aloisa Woldana. W programie sceniczne czytanie aktorki Friederike Tiefenbacher.
Termin:
Pt, 15 października 2021, godz. 19.00
Miejsce:
Österreichische Gesellschaft für Literatur, Herrengasse 5, Stiege 1, 2. Stock, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety:
Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl
Organizatorzy:
Instytut Polski w Wiedniu
Partner:
Klub Profesorów przy Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu