15.10.2021 Literatura, Wydarzenia

Prezentacja książki „Nasz starszy brat”

W październiku tego roku przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Tadeusz Różewicz jest światowej sławy poetą, dramaturgiem i prozaikiem, jego starszy brat Janusz (ur. 1918) jest praktycznie nieznany.

Janusz był również utalentowanym młodym poetą i bojownikiem AK, ale został złapany i zamordowany przez gestapo w 1944 roku. Nieliczne zachowane po nim wiersze i fragmenty prozy zostały opublikowane przez Tadeusza Różewicza w 1991 roku wraz z tekstami współczesnych mu osób pamiętających Janusza oraz jego własnymi wierszami o dzieciństwie i młodości. Gorącym życzeniem zmarłego w 2014 roku „młodszego brata” Tadeusza było udostępnienie tych tekstów również w języku niemieckim, ku pamięci młodych ludzi w Polsce i w Niemczech, którzy padli ofiarą terroru reżimu nazistowskiego.

15 października w Instytucie Polskim zostanie zaprezentowany tom „Nasz starszy brat” w przekładzie Bernharda Hartmanna i Aloisa Woldana. Publikacja poświęcona jest pamięci Tadeusza Różewicza, który w ciągu swojego życia często gościł w Wiedniu oraz Janusza, który nigdy nie miał okazji w pełni rozwinąć swojego talentu poetyckiego. 

Prezentacja książki odbędzie się z udziałem tłumacza Aloisa Woldana. W programie sceniczne czytanie aktorki Friederike Tiefenbacher.

 

Termin:

Pt, 15 października 2021, godz. 19.00


Miejsce:
Österreichische Gesellschaft für Literatur, Herrengasse 5, Stiege 1, 2. Stock, 1010 Wiedeń

Wstęp/bilety:

Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl

Organizatorzy:

Instytut Polski w Wiedniu

Partner:

Klub Profesorów przy Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu


Zygmunt Wróblewski: wynalazca kaskadowej metody skraplania gazów

Czy powietrze może być cieczą i czy zachowuje się wtedy inaczej niż woda? Jak wytworzyć tak niską temperaturę, aby je skroplić? Na te i inne pytania chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi!
15 10.2023 Wiedza, Wydarzenia

Fascynacja improwizacją organową: Julian Gembalski 🗓

Koncert na nowych gigantycznych organach w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Potężne dźwięki z ponad 12 000 piszczałek wypełnią jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie na jednym z największych zespołów organowych w Europie.
12 10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Czesław Miłosz: „Zniewolony umysł”. Kamień milowy polskiej

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: "Zniewolony umysł" ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie.
10 10.2023 Literatura, Wiedza, Wydarzenia