21.10.2021 - 28.10.2021 Film, Wydarzenia

Projekcja filmu „Supernova“ Bartosza Kruhlika (Wiedeń i Salzburg)

Wiejski pijak, młody policjant i cyniczny polityk - co połączy tych trzech mężczyzn i zmieni ich życie na zawsze? Co spowoduje, że emocje wymkną się spod kontroli?

Historia rozgrywa się w teraźniejszości na przestrzeni kilku godzin i wyłącznie w plenerze. „Supernova” sprytnie łączy gatunek thrillera psychologicznego z dramatem obyczajowym, jest hiperrealistyczna i metaforyczna zarazem: z jednej strony film pokazuje lokalny obraz aktualnego stanu polskiego społeczeństwa, z drugiej zaś uniwersalne spojrzenie na kondycję ludzką i rolę przypadku – bo przecież może się on przydarzyć każdemu, wszędzie i zawsze.

Na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2020 w Toruniu jury tak uzasadniało przyznanie „Wyróżnienia Specjalnego” dla filmu „Supernova”: „Realizm i intymność doskonale wyreżyserowanej kamery Michała Dymka ułatwiają opowiedzenie tej fascynującej historii, film zręcznie przedstawia wiele punktów widzenia i daje subtelny i przekonujący wgląd w zmagania wielu dobrze nakreślonych postaci. Jest wciągająca od początku do końca.”

Reżyseria i scenariusz: Bartosz Kruhlik
W roli głównej Markiem Braunem, Marcinem Hycnarem, Agnieszką Skibiczną a. o.
DE 2019, 78 min., wersja oryginalna z napisami.

 

Termin  w Wiedniu:

21 października, godz. 18.30

Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wien
Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.org  

 

Termin w Salzburgu:

28 października, godz. 18:00

Das Kino, Giselakai 11, 5020 Salzburg

Bilety: www.daskino.at

 

Organizatorzy:

Universität Salzburg – Fachbereich Slawistik, Das Kino, Polnisches Institut Wien

 


NEW POLISH FILMS w Stadtkino – ODWOŁANE

Pokazy filmowe NEW POLISH FILMS to święto polskiego kina, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane aktualne produkcje.
23 11.2021 28 11.2021 Film, Wydarzenia

Ania Dąbrowska-Lyons: Polski Punk – WYSTAWA PRZESUNIĘTA

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej.
25 11.2021 Sztuka, Wydarzenia

Wien Modern: premiera kompozycji Aleksandry Gryki –

Festiwal Wien Modern zainicjowany przez Claudio Abbado - największy i najważniejszy festiwal muzyki współczesnej w Austrii - odbywa się już po raz 34.
24 11.2021 Muzyka, Wydarzenia