Książę Józef Michał Ksawery Poniatowski (1816–1873), krewny ostatniego polskiego króla, był postacią nietuzinkową – urodzony w Rzymie arystokrata, syn bratanka ostatniego polskiego króla i Włoszki, porzuciwszy nauki ścisłe, w których się kształcił, stał się cenionym śpiewakiem, obdarzonym operowym głosem, a także uznanym przez współczesnych mistrzów kompozytorem, którego kunszt podziwiał sam Hector Berlioz.
Skomponował między innymi 12 oper, których premiery odbywały się na najbardziej prestiżowych scenach Europy m.in. w słynnej mediolańskiej La Scali, czy londyńskiej Covent Garden. Był także dyrygentem i dyrektorem Opery Włoskiej. Jednocześnie potrafił pełnić funkcje dyplomaty, cenionego przez władców i obdarzanego tytułami książęcymi czy godnością senatora Francji.
Msza F-dur, powstała w czasie, gdy Polska zniknęła z map Europy, a o jej prawie do wolności przekonywały świat narodowe powstania i dzieła wybitnych polskich twórców, do których autor Mszy F-Dur z całą pewnością się zaliczał.
Została napisana przez Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego dla króla Portugalii Ludwika I i pierwotnie była przeznaczona na głosy solowe, chór i organy. Partytura tego dzieła została odnaleziona dzięki działaniom Stowarzyszenia Muzyki Polskiej w księgozbiorze British Museum. Przemysław Firek – prezes Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej postanowił nadać utworowi nowy współczesny charakter i był pomysłodawcą przemiany „Mszy F-dur” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów.
Wykonawcy
Orkiestra Lwowskiej Filharmonii Narodowej
Galicyjski Chór Kameralny
Olesya Bubela – sopran
Tetyana Vakhnovska – mezzosopran
Andrii Voziian – tenor
Viktor Yankovskyi – baryton
Sebastian Perłowski – dyrygent
Autorzy orkiestracji: Maciej Jabłoński i Sebastian Perłowski
Data i godzina:
6 listopada, godz. 18.00
Miejsce:
Kościół Św. Józefa na Kahlenbergu, Am Kahlenberg 38, 1190 Wiedeń
Bilety i rezerwacje:
Wstęp wolny. Rezerwacje: event.wien@instytutpolski.pl
Organizatorzy:
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fundacja Instytut Promocji Kultury Polskiej, Instytut Adama Mickiewicza, DUX Recording Producers
Partnerzy:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu, Instytut Polski w Wiedniu
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu NIEPODLEGŁA 2017-2022.