6.11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Msza F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Koncert.

Msza F-dur, powstała w czasie, gdy Polska zniknęła z map Europy, a o jej prawie do wolności przekonywały świat narodowe powstania i dzieła wybitnych polskich twórców, do których autor Mszy F-Dur z cała pewnością się zaliczał.

Książę Józef Michał Ksawery Poniatowski (1816–1873), krewny ostatniego polskiego króla, był postacią nietuzinkową – urodzony w Rzymie arystokrata, syn bratanka ostatniego polskiego króla i Włoszki, porzuciwszy nauki ścisłe, w których się kształcił, stał się cenionym śpiewakiem, obdarzonym operowym głosem, a także uznanym przez współczesnych mistrzów kompozytorem, którego kunszt podziwiał sam Hector Berlioz.

Skomponował między innymi 12 oper, których premiery odbywały się na najbardziej prestiżowych scenach Europy m.in. w słynnej mediolańskiej La Scali, czy londyńskiej Covent Garden. Był także dyrygentem i dyrektorem Opery Włoskiej. Jednocześnie potrafił pełnić funkcje dyplomaty, cenionego przez władców i obdarzanego tytułami książęcymi czy godnością senatora Francji.

Msza F-dur, powstała w czasie, gdy Polska zniknęła z map Europy, a o jej prawie do wolności przekonywały świat narodowe powstania i dzieła wybitnych polskich twórców, do których autor Mszy F-Dur z całą pewnością się zaliczał.

Została napisana przez Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego dla króla Portugalii Ludwika I i pierwotnie była przeznaczona na głosy solowe, chór i organy. Partytura tego dzieła została odnaleziona dzięki działaniom Stowarzyszenia Muzyki Polskiej w księgozbiorze British Museum. Przemysław Firek – prezes Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej postanowił nadać utworowi nowy współczesny charakter i był pomysłodawcą przemiany „Mszy F-dur” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów.

 

Wykonawcy

Orkiestra Lwowskiej Filharmonii Narodowej

Galicyjski Chór Kameralny

Olesya Bubela – sopran

Tetyana Vakhnovska – mezzosopran

Andrii Voziian – tenor

Viktor Yankovskyi – baryton

Sebastian Perłowski – dyrygent

Autorzy orkiestracji: Maciej Jabłoński i Sebastian Perłowski

 

Data i godzina:

6 listopada, godz. 18.00

Miejsce:

Kościół Św. Józefa na Kahlenbergu, Am Kahlenberg 38, 1190 Wiedeń 

Bilety i rezerwacje:
Wstęp wolny. Rezerwacje: event.wien@instytutpolski.pl 

Organizatorzy:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fundacja Instytut Promocji Kultury Polskiej, Instytut Adama Mickiewicza, DUX Recording Producers

Partnerzy:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu, Instytut Polski w Wiedniu

 

 

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu NIEPODLEGŁA 2017-2022.


NEW POLISH FILMS w Stadtkino – ODWOŁANE

Pokazy filmowe NEW POLISH FILMS to święto polskiego kina, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane aktualne produkcje.
23 11.2021 28 11.2021 Film, Wydarzenia

Ania Dąbrowska-Lyons: Polski Punk – WYSTAWA PRZESUNIĘTA

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej.
25 11.2021 Sztuka, Wydarzenia

Wien Modern: premiera kompozycji Aleksandry Gryki –

Festiwal Wien Modern zainicjowany przez Claudio Abbado - największy i najważniejszy festiwal muzyki współczesnej w Austrii - odbywa się już po raz 34.
24 11.2021 Muzyka, Wydarzenia