24.11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Wien Modern: premiera kompozycji Aleksandry Gryki – ODWOŁANA

Festiwal Wien Modern zainicjowany przez Claudio Abbado - największy i najważniejszy festiwal muzyki współczesnej w Austrii - odbywa się już po raz 34.

24 listopada w wiedeńskim Konzerthausie swoją premierę będzie miała kompozycja emptyloop Aleksandry Gryki. Kompozytorka, urodzona w Warszawie w 1977 roku, należy dziś do najsłynniejszych polskich kompozytorek nowej muzyki. Na jej kompozycje znaczący wpływ mają nauki przyrodnicze, zwłaszcza fizyka kwantowa; ale także literatura, w tym science-fiction. Jej utwory wykonywane są na renomowanych festiwalach w Europie i USA, m.in na Warszawskiej Jesieni, Sacrum Profanum i Audio Art w Krakowie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu oraz Instalakcje w Warszawie. Jej opery i balety wystawiane są w warszawskim Teatrze Narodowym od 2006 roku. Aleksandra Gryka współpracuje z licznymi zespołami nowej muzyki, m.in. z berlińską grupą NOVOFLOT, Asasello Quartet z Kolonii, Kwartetem Śląskim i zespołami Nonstrom, an_ARCHE NewMusicEnsemble, Kwartludium i Kwadrofonik oraz Gośką Isphording i Barbarą Kingą Majewską.

Oprócz utworu Aleksandry Gryki zabrzmią także kompozycje Matthiasa Kranebittera i Christofa Ressiego (tegorocznego laureata nagrody Erste Bank Kompositionspreis).

 

Program:

Matthias Kranebitter: Encyclopedia of pitch and deviation (2020) – 20′

Aleksandra Gryka: emptyloop (2020) – 12′

Christof Ressi: short stories (2021) – 35′

 

Wykonawcy:

Klangforum Wien

Sophie Schafleitner: skrzypce

Gunde Jäch-Micko: skrzypce

Dimitrios Polisoidis: altówka

Andreas Lindenbaum: wiolonczela

Tim Anderson: dyrygent

 

Termin:

24 listopada, godz. 19.30

Miejsce:
Wiener Konzerthaus (Mozart-Saal), Lothringerstraße 20, 1030 Wien

Wstęp/bilety:
Bilety: https://webshop.jetticket.net/wienmodern/

Na wszystkich naszych wydarzeniach obowiązuje zasada 2G (szczepienie lub certyfikat ozdrowieńca)!

Organizator:

Wien Modern, Wiener Konzerthaus

Partnerzy:

Instytut Polski w Wiedniu, Erste Bank

 


Duo Skweres: Od folkloru do współczesności ze

Duet na skrzypce i wiolonczelę – skład niezwykle ekspresyjny i wszechstronny, zyskał na znaczeniu dopiero z początkiem XX wieku.
03 02.2022 Muzyka, Wydarzenia

Uroczysty wieczór z orkiestrą kameralną „Camerata Polonia”

Po jubileuszowym wydarzeniu "10 lat Cameraty Polonii" oraz koncercie z okazji Święta Niepodległości Polski, który odbył się w siedzibie Ambasady RP w Wiedniu, orkiestra kontynuuje swoją działalność.
17 02.2022 Muzyka, Wydarzenia

Z warszawskiego getta 🗓

Brało się udział w przedstawieniach teatralnych i koncertach, pisało wiersze i komponowało muzykę. Tworzenie było rodzajem walki o przetrwanie. Dla żydowskich muzyków z Warszawy, którzy zostali uwięzieni w getcie, muzyka była wyrazem sprzeciwu wobec otaczającej rzeczywistości.
27 01.2022 Muzyka, Wydarzenia