20.01.2022 Sztuka, Wydarzenia

Anna Dąbrowska Lyons: Polski Punk – otwarcie wystawy

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej.

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej. Fotografie, kolaże i fragmenty fanzinów polskiej artystki Anny Dąbrowskiej-Lyons ważną istotną dokumentację polskiego punk rocka i umieszczają jego rozwój w historycznym kontekście epoki. 

Pod koniec lat 70. Anna Dąbrowska-Lyons dołączyła do pierwszej punkowej „załogi” w Warszawie. Była jedną z pierwszych kobiet, które należały do ​​tego zdominowanego przez mężczyzn środowiska. Jej pierwsza wystawa odbyła się w 1983 roku w renomowanej Galerii Desa w Warszawie, następnie w 1984 w Galerii Ireny Jarosińskiej, a rok później w Galerii Za Żelazną Bramą, rówież w Warszawie. W 1986 roku Anna Dąbrowska wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Początkowo mieszkała w okupowanym domu w Londynie i pracowała m.in. w kawiarni. Choć emigracja chwilowo utrudniła jej karierę fotografki, w 1987 roku ponownie wystawiała swoje prace, tym razem w londyńskim Cockpit Theatre. W kolejnych latach prezentowała swoje prace w galeriach w Amsterdamie, Londynie, Berlinie i Warszawie. Anna Dąbrowska-Lyons od początku postrzegała siebie nie jako dokumentalistkę, ale artystkę, która przyczyniła się do rozwoju stylu punk. W ciągu ostatnich trzydziestu lat poświęciła się głównie fotografii artystycznej, zwłaszcza portretowej i konsekwentnie wprowadzała do swoich prac styl, poezję i modę kultury punkowej. Jej fotografie – nie tylko portrety, ale także dokumenty fotograficzne z koncertów rockowych – są dynamiczne, ekspresyjne i często humorystyczne. W 1999 roku ukazał się jej tom Polski Punk 1978-1982, pierwszy tego typu w Polsce. W 2003 roku Anna Dąbrowska-Lyons ukończyła studia podyplomowe z fotografii w Central Saint Martins School of Art. 

 

Termin: 

czwartek, 20 stycznia, godz. 19.00  

Wystawa potrwa do 4 marca 2022

Godziny otwarcia: pon-czw 12-17, pt 10-15

Miejsce: 
Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wien 

Wstęp/bilety: 
Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl 

Organizator:  

Instytut Polski w Wiedniu 

 


Mikołaj Kopernik – warsztaty dla dzieci 🗓

Na naszych warsztatach sprawdzimy odkrycia Kopernika za pomocą ciekawych eksperymentów. Najpierw użyjemy tablicy grawitacyjnej, aby zbadać, dlaczego małe planety krążą wokół dużych słońc i co to ma wspólnego z toczeniem się kul. Po zgłębieniu tajemnic nieskończonego wszechświata zrobimy doświadczenie z jednym z zainteresowań Kopernika - kartografią.
26 02.2023 Wiedza, Wydarzenia

„Dom z drzazg”- film Simona Lerenga 🗓

Dokument "Dom z drzazg" pokazuje historię tymczasowego sierocińca w środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od frontu. Poznajemy to miejsce oczami ludzi, którzy tam mieszkają.
23 02.2023 Film, Wydarzenia

Warsztaty ikonopisania 🗓

Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własną kopię ikony na szkle.
18 02.2023 Design, Wydarzenia