20.01.2022 Program, Sztuka

Anna Dąbrowska Lyons: Polski Punk – otwarcie wystawy

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej.

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej. Fotografie, kolaże i fragmenty fanzinów polskiej artystki Anny Dąbrowskiej-Lyons ważną istotną dokumentację polskiego punk rocka i umieszczają jego rozwój w historycznym kontekście epoki. 

Pod koniec lat 70. Anna Dąbrowska-Lyons dołączyła do pierwszej punkowej „załogi” w Warszawie. Była jedną z pierwszych kobiet, które należały do ​​tego zdominowanego przez mężczyzn środowiska. Jej pierwsza wystawa odbyła się w 1983 roku w renomowanej Galerii Desa w Warszawie, następnie w 1984 w Galerii Ireny Jarosińskiej, a rok później w Galerii Za Żelazną Bramą, rówież w Warszawie. W 1986 roku Anna Dąbrowska wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Początkowo mieszkała w okupowanym domu w Londynie i pracowała m.in. w kawiarni. Choć emigracja chwilowo utrudniła jej karierę fotografki, w 1987 roku ponownie wystawiała swoje prace, tym razem w londyńskim Cockpit Theatre. W kolejnych latach prezentowała swoje prace w galeriach w Amsterdamie, Londynie, Berlinie i Warszawie. Anna Dąbrowska-Lyons od początku postrzegała siebie nie jako dokumentalistkę, ale artystkę, która przyczyniła się do rozwoju stylu punk. W ciągu ostatnich trzydziestu lat poświęciła się głównie fotografii artystycznej, zwłaszcza portretowej i konsekwentnie wprowadzała do swoich prac styl, poezję i modę kultury punkowej. Jej fotografie – nie tylko portrety, ale także dokumenty fotograficzne z koncertów rockowych – są dynamiczne, ekspresyjne i często humorystyczne. W 1999 roku ukazał się jej tom Polski Punk 1978-1982, pierwszy tego typu w Polsce. W 2003 roku Anna Dąbrowska-Lyons ukończyła studia podyplomowe z fotografii w Central Saint Martins School of Art. 

 

Termin: 

czwartek, 20 stycznia, godz. 19.00  

Wystawa potrwa do 4 marca 2022

Godziny otwarcia: pon-czw 12-17, pt 10-15

Miejsce: 
Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wien 

Wstęp/bilety: 
Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl 

Organizator:  

Instytut Polski w Wiedniu 

 


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

„Melange i Pierogi“. Koncert Aka Duo 🗓

Beim Konzert im Polnischen Institut wird sich das Duo im Wettbewerbsrepertoire präsentieren und dabei Werke polnischer Komponisten mit Werken österreichischer Komponisten gegenüberstellen.
14 05.2024 Muzyka, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program