24-01-2022 Aktualności

Gdzie się podziali rebelianci? – relacja z otwarcia wystawy „Polski Punk“

Gdzie się podziali rebelianci? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć Henryk Gajewski i Robert Buchschwenter w rozmowie podczas otwarcia wystawy „Polski Punk”. Kto był, ten wie – rozmowa mogłaby się ciągnąć godzinami, a tematów nie brakowałoby. Henryk Gajewski, jedna z głównych postaci polskiej sceny punkowej przełomu lat 70. i 80., reżyser filmowy, producent i organizator wielu przełomowych koncertów zespołów punkowych, pokazał niepublikowane dotąd fragmenty ze swojego archiwum: dzikie koncerty punkowe i pogo w środku PRL-u.  

Na początku lat 80., po wprowadzeniu stanu wojennego, punk stał się w Polsce ruchem masowym.  Alternatywne kluby oferowały zespołom punkowym możliwość grania koncertów. Koncert brytyjskiej grupy Raincoats, zorganizowany przez Henryka Gajewskiego w Galerii Remont w Warszawie 1 kwietnia 1978 roku, uważany jest za wydarzenie, które ugruntowało popularność punka w Polsce.

W dniu 13.12.1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. Wystawa „Polski Punk”, prezentowana w 40. rocznicę tych wydarzeń, dokumentuje czasy młodzieńczego buntu przed kryzysem gospodarczym, powstanie NSZZ „Solidarność” i wreszcie stan wojenny 1981-1983.

Po rozmowie zwiedzanie kontynuowano w galerii p_art Instytutu Polskiego w Wiedniu. Unikatowe prace – fotografie, kolaże i fanziny Ani Dąbrowskiej-Lyons można obejrzeć do 4. marca 2022r.  Fotografie Dąbrowskiej pokazują emocje na twarzach ludzi i punkową atmosferę, a nie tylko zewnętrzną otoczkę i wygląd tego środowiska. Fotografie zostały zebrane w albumie Polski Punk 1978-1982.

Więcej informacji o historii polskiego punka i wystawie: https://culture.pl/pl/artykul/nuda-wygonila-nas-na-ulice-miast-poczatki-polskiego-punka

Wystawa potrwa do 4 marca 2022

Godziny otwarcia: pon-czw 12-17, pt 10-15


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
02 05.2024 Aktualności, Inne

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.
30 04.2024 Aktualności

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne