10.03.2022 Historia, Muzyka, Wydarzenia

200. rocznica śmierci Józefa Wybickiego

10 marca 2022 obchodzimy 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego, autora słów „Mazurka Dąbrowskiego“ - polskiego hymnu narodowego.

Dziś obchodzimy 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego, autora słów „Mazurka Dąbrowskiego“ –  polskiego hymnu narodowego. 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego, ponieważ w tym roku przypada nie tylko 200. rocznica jego śmierci, ale także 275. rocznica urodzin i 225. rocznica powstania „Pieśni Legionów Polskich”.

Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa nagranie Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu polonijnego chóru dziecięcego „Małe Gaudete”. Ponadto na wstępie dzieci opowiedzą krótko o historii hymnu.

Co ciekawe, pierwsze słowa polskiego hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła” są bardzo podobne do początku hymnu ukraińskiego: „Jeszcze Ukraina nie zginęła, ani chwała, ani wolność” – słowa, które są dziś nadal bardzo aktualne.

 


Kroke – The World of Christmas Carols

Zespół Kroke oscyluje wokół różnych gatunków i nie wykazuje obaw przed eksperymentowaniem z jazzem i muzyką współczesną.
20 12.2022 Muzyka, Wydarzenia

Esperanto i świat – Esperanto kaj la

Podróże i języki to hobby wielu z nas. Ci, którzy interesują się esperanto, mogą używać go do komunikacji z ludźmi o podobnych pasjach, i to z całego świata! To wydarzenie będzie ku temu idealną okazją, ponieważ można na nim spotkać esperantystów z wielu krajów.
17 12.2022 Wiedza, Wydarzenia

Pokaz filmu „Szarlatan” Agnieszki Holland w Salzburgu

W ramach cyklu filmowego "Slawistyka, Slavistika, Славистика" Wydział Slawistyki Uniwersytetu w Salzburgu oraz Instytut Polski w Wiedniu zapraszają na pokaz filmu "Szarlatan" Agnieszki Holland.
15 12.2022 Film, Wydarzenia