12.05.2022 - 19.05.2022 Film, Wydarzenia

ethnocineca – International Documentary Film Festival Vienna

Etnocineca to największy austriacki festiwal poświęcony wyłącznie filmowi dokumentalnemu i etnograficznemu.

Etnocineca to największy austriacki festiwal poświęcony wyłącznie filmowi dokumentalnemu i etnograficznemu. Odbywający się w Votivkino i Kino de France ośmiodniowy festiwal na stałe wpisał się w kalendarz krajowych i międzynarodowych festiwali filmowych. W programie znajdzie się 50 najnowszych pełnometrażowych i krótkometrażowych produkcji filmowych, z których pięć sekcji konkursowych wyznaczy punkty centralne i umożliwi wgląd w rozwój współczesnego filmu dokumentalnego. W tym roku zostaną pokazane dwie produkcje z Polski: „BUCOLIC – BUKOLIKA” Karola Pałki (Polska 2021, 70 min.) oraz „1970” Tomasza Wolskiego.

„Bucolic – Bukolika” (c) Karol Pałka, Wajda Studio, 2021

„BUCOLIC – BUKOLIKA”

Karol Pałka, Polska 2021, 70 min, polska wersja z napisami.

Danusia i jej córka Basia żyją na uboczu małej polskiej wsi w harmonii z rytmem przyrody. Skromna emerytura i niewielkie plony z małego gospodarstwa ledwo wystarczają na ich utrzymanie, a w gospodarstwie nie ma bieżącej wody. 35-letnia Basia bardzo chciałaby się wyrwać z tego życia – dzieli pokój z wieloma psami – ale dominującej Danusi wcale się to nie podoba.

Obok matki i córki, natura pojawia się w BUCOLIC jako trzeci bohater. Podobnie jak wzajemne interakcje dwóch kobiet, równie ważne są też ich relacje ze zwierzętami, z którymi żyją, oraz z duchami, które je otaczają.
Więcej informacji: https://www.ethnocineca.at/bucolic-bukolika/

Trailer: https://vimeo.com/582689394


1970

Tomasz Wolski | Polska 2021 | 70 min, polska wersja z napisami.

Kiedy pod koniec 1970 roku w kilku miastach komunistycznej Polski wybuchło powstanie robotnicze, któremu towarzyszyły strajki i masowe demonstracje, rząd zwołał komitet kryzysowy, aby odzyskać kontrolę nad sytuacją. Niepublikowane wcześniej nagrania telefoniczne ujawniają, jak z punktu widzenia wojskowych i rządzących przebiegało powstanie i jak w końcu doszło do fatalnego w skutkach rozkazu strzelania do własnych obywateli.

To przejmujące i przejmująco opowiedziane świadectwo z 1970 r. ukazuje raczej punkt widzenia rządzących niż demonstrantów, rozwijając się dzięki dokumentom dźwiękowym oraz przeplatającym się archiwalnym materiałom filmowym i animacjom lalkowym.
Więcej informacji: https://www.ethnocineca.at/1970/

 

Data, godzina i miejsce:
12-19 maja

„Bucolic -Bukolika”– 15.5., godz. 19:00, Kino De France
„1970”
– 16.5., godz. 21:00, Votiv Kino

 

Informacje i bilety:
www.ethnocineca.at/ticketinfo


Organizator: Ethnocineca. Partner: Instytut Polski w Wiedniu


Odkrycie – muzyczno-literacke wspomnienie Wisławy Szymborskiej 🗓

Wspomnienie z recytacją i muzyką w setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki i laureatki Literackiej Nagrody Nobla.
29 06.2023 Literatura, Muzyka, Wydarzenia

Długa Noc Kościołów: koncert 🗓

Różnorodność repertuaru pod względem stylistycznym i wykonawczym zainteresuje melomanów, jak i pozwoli słuchaczom dotknąć sacrum w muzyce, jak i przestrzeni pięknego kościoła Maria am Gestade.
02 06.2023 Muzyka, Wydarzenia

BOLESŁAWIEC – WARSZTATY CERAMICZNE 🗓

Warsztaty dekoratorskie z mistrzem stempli-dekoracji z Bolesławca. Zapraszamy do ekscytowania się tą piękną ceramiką. Wstęp wolny, wymagane są zapisy.
12 05.2023 Design, Wydarzenia