9.06.2022 - 9.09.2022 Design, Sztuka, Wydarzenia

Hélène Litorelle «Broken Dreams. War diary from the Ukrainian shelter»

Wystawa w formie dziennika autorstwa artystki i projektantki Hélène Litorelle z Kijowa jest poświęcona dniom, które spędziła na Ukrainie w czasie wojny.

Złamane marzenia. Pamiętnik wojenny z ukraińskiego schronu

Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Republice Austrii prezentuje indywidualną wystawę „Broken Dreams. Dziennik wojenny ze schronu ukraińskiego” ukraińskiej artystki i projektantki mody Hélène Litorelle. Przeżycia z kijowskiego schronu w pierwszych dniach wojny, przemyślenia oraz decyzja o ucieczce z Ukrainy znajdują odzwierciedlenie w prezentowanych pracach, w których Litorelle łączy własne rysunki z fragmentami artykułów prasowych o armii i wojnie. Starsze prace dotyczą aktualnych wydarzeń, takich jak pandemia COVID-19, Brexit czy zmiany klimatyczne. Wspaniałym przykładem jej wcześniejszej pracy, także przesiąkniętej filozofią i symboliką, jest model chusty na zamówienie Narodowego Muzeum Historii Ukrainy, wyraźnie inspirowany starożytnym pektorałem scytyjskim. Częścią ekspozycji jest również kolekcja rysunków i drukowanych jedwabnych szali przedstawiających totemy, mitologiczne stworzenia i zagrożone gatunki.

https://helenelitorelle.com/


Otwarcie: czwartek, 9 czerwca, godz. 18.30.

Wystawę można oglądać do 9 września 2022 r.


Lokalizacja:
Galeria p_art, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń.

Informacje i bilety:

Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl


Organizator:

Instytut Polski w Wiedniu

Patronat: Ambasada Ukrainy w Republice Austrii

 


Arcydzieła autorstwa kobiet. Muzyka kameralna „Imago Deae”

Dwie kompozytorki, Maria Bach (1896-1978) i Grażyna Bacewicz (1909-1969), są przedmiotem kameralnej podróży odkrywczej.
01 04.2023 Muzyka, Wydarzenia

Utracone dla świata. „Mahlerisches” Polen – IMAGO

"Muzyka to przede wszystkim jedno: uczucie!" - to credo polskiej kompozytorki Hanny Kulenty (*1961). W jej twórczości gęstość uczucia znajduje odzwierciedlenie w podkreśleniu czasu jako istotnego wymiaru.
31 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Koncert z rozmową: Dzieła Grażyny Bacewicz, Józefa

Druga odsłona cyklu „Zwischentöne Polen“ przynosi dwa tematy przewodnie. Pierwszy z nich koncentruje się na postaci zamordowanego w 1944 roku przez nazistów kompozytora Józefa Kofflera i tworzy muzyczno-muzykologiczną linię pomiędzy Polską, Ukrainą i Austrią.
29 03.2023 Muzyka, Wydarzenia