22.06.2022 Historia, Program

Wystawa „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)”

Wystawa jest częścią trwającego od 2008 roku projektu pt. „Kolumny pamięci”, którego celem jest ukazywanie sylwetek twórców represjonowanych przez reżim III Rzeszy.

W roku 2022 Senat RP ustanowił Rok Brunona Schulza w związku z przypadającą 130. rocznicą urodzin i 80. rocznicą tragicznej śmierci tego wybitnego pisarza i artysty. Instytut Polski w Wiedniu oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Verein Grundstein i Masc Foundation przygotowały w otwartej przestrzeni wiedeńskiego Yppenplatz wystawę rocznicową poświęconą temu wyjątkowemu twórcy, który był jednym z protagonistów polskiej awangardy artystycznej XX wieku.
Wystawa jest częścią trwającego od 2008 roku projektu pt. „Kolumny pamięci”, którego celem jest ukazywanie sylwetek twórców represjonowanych przez reżim III Rzeszy. W czasie pobytu w Wiedniu po wybuchu I wojny światowej Bruno Schulz doświadczył niełatwego losu uchodźcy wojennego w ucieczce przed rosyjską agresją. Później zmuszony był ulec presji stalinowskiej propagandy, a ostatecznie, po wkroczeniu do Drohobycza Niemców w 1941 roku – stał się ofiarą Holocaustu.
Nie sposób rozdzielić fenomenu Schulza – artysty od świata wykreowanego w jego dziełach literackich, dlatego narracja w ośmiu rozdziałach wystawy zawiera: cytaty z jego poetyckiej prozy, komentarze – powstałe na podstawie opracowań wybitnych znawców: Jerzego Ficowskiego, Jerzego Jarzębskiego i Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak, fotografie ukazujące jego rodzinne miasto Drohobycz, krąg rodzinny i przyjaciół oraz reprodukcje prac plastycznych twórcy z kolekcji warszawskiego Muzeum Literatury, które posiada największy na świecie zbiór dzieł Brunona Schulza. Naturalną tego konsekwencją jest propagowanie twórczości wielkiego wizjonera w formie wystaw jego prac plastycznych i prezentowania jego prozy. Wystawy takie miały już miejsce w muzeach m.in.: Brukseli, Paryża, Nancy, Londynu, Düsseldorfu, Jerozolimy, Triestu, Genui, Istambułu i Madrytu.

Po raz pierwszy prezentujemy wystawę w Wiedniu, byłej stolicy Monarchii Austro-Węgierskiej i Galicji, w której Bruno Schulz urodził się i wychował. Przez ponad ćwierć wieku był obywatelem imperium, z którego dziedzictwa kulturowego czerpał różnorakie inspiracje, dlatego bywa przez badaczy włączany w krąg reprezentantów środkowoeuropejskiego modernizmu. Obecność osobnego, polskiego pisarza i artysty o żydowskim pochodzeniu w tym szczególnym na mapie Wiednia miejscu, poświęconym uczczeniu pamięci ofiar narodowego socjalizmu nabiera wyjątkowego, symbolicznego znaczenia. Schulz całą swoją twórczością budował swoją idylliczną republikę marzeń, której nagły i tragiczny kres położył faszystowski totalitaryzm. Rozkwit sztuki i wyobraźni Brunona Schulza, małego i życzliwego człowieka w odległym mikrokosmosie Drohobycza to monumentalny dowód ludzkiego geniuszu. Wystawą w Wiedniu po raz kolejny pragniemy mu oddać hołd.

Data i godzina:
środa, 22 czerwca, godz. 19.30 

Miejsce:
Yppenplatz, 1160 Wiedeń

Bilety:
Wstęp wolny

Organizator:
Instytut Polski w Wiedniu

Partnerzy:
Verein Grundstein / masc foundation, Muzeum Literatury w Warszawie


Autorka koncepcji i kuratorka wystawy: dr Anna Lipa (Muzeum Literatury)
Izabela Zychowicz (Muzeum Literatury)
Opracowanie projektu graficznego wystawy: Richard Schütz (Schuetzdesigngrafik)

Roland Schütz (Masc Foundation)
Redakcja tekstów polskich: Agnieszka Papieska (Muzeum Literatury)
Tłumaczenie na język niemiecki: Joanna Ziemska (Instytut Polski w Wiedniu)

 


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

„Melange i Pierogi“. Koncert Aka Duo 🗓

Beim Konzert im Polnischen Institut wird sich das Duo im Wettbewerbsrepertoire präsentieren und dabei Werke polnischer Komponisten mit Werken österreichischer Komponisten gegenüberstellen.
14 05.2024 Muzyka, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program