18.08.2022 - 21.08.2022 Wydarzenia

Instalacja świetlna na Rok Polskiego Romantyzmu w ramach festiwalu BLOCKHEIDE LEUCHTET

Imponujące i kolorowe instalacje świetlne i projekcje krajowych i międzynarodowych artystów światła łączą się z naturą i są w niej z miłością osadzone. Tańczące świetliste postacie i fantastyczne stworzenia poruszają się między nimi, wspierane przez mistyczne klimaty koloru, mgły i baniek mydlanych.

Od 2018 roku w Parku Przyrody Blockheide w Gmünd, Waldviertel Dolna Austria, przez cztery dni w roku dzieje się coś wyjątkowego: na obszarze kilku hektarów, pomiędzy pozostałościami granitu i roślinnością, odbywa się międzynarodowy festiwal światła BLOCKHEIDE LEUCHTET, który otwiera magiczne przestrzenie cudów. Promienne przeżycie dla młodych i starych oraz szczególne wzbogacenie austriackiego krajobrazu kulturowego! Imponujące i kolorowe instalacje świetlne i projekcje krajowych i międzynarodowych artystów światła łączą się z naturą i są w niej z miłością osadzone. Tańczące świetliste postacie i fantastyczne stworzenia poruszają się między nimi, wspierane przez mistyczne klimaty koloru, mgły i baniek mydlanych. Wśród drzew, kamieni i świateł odbędą się także niezwykłe koncerty. Muzycy z akustycznymi (nietypowymi) instrumentami wykorzystują naturę jako scenę, aby stworzyć światy dźwięków i zabrać zwiedzających jeszcze głębiej w tę audiowizualną podróż doświadczeń. Ognisko zaprasza do zatracenia wzroku w płonących płomieniach i posłuchania gawędziarza. Wyjątkowa atmosfera, która jest skierowana do wszystkich ludzi i chce mieć efekt jednoczący (zarówno pomiędzy różnymi ludźmi, jak i pomiędzy ludźmi a naturą; słowo kluczowe: bliskość natury), a także realizować cel trwałego zakotwiczenia sztuki współczesnej w społeczeństwie.

Źródło: http://www.blockheide-leuchtet.at/

Program:
Fundacja Lux Pro Monumentis z Łodzi przygotowała cykl instalacji świetlnych inspirowanych poezją Adama Mickiewicza i jej tajemniczą, magiczną atmosferą nocnych scenariuszy.

Data i godzina:
18 – 21 sierpnia 2022, godz. 21.00 – 00.00

Miejsce:
Park Przyrody Blockheide, Gmünd Dolna Austria

Info i bilety:
http://www.blockheide-leuchtet.at/tickets.php

Organizator:
Instytut Polski w Wiedniu, BLOCKHEIDE LEUCHTET 


Długa Noc Literatury – czytania i rozmowy

8 krajów, 8 autorów, 8 światów. Podczas Długiej Nocy Literatury z okazji czeskiej prezydencji w UE, spotkają się poeci i pisarze z Francji, Polski, Czech, Słowenii, Szwecji, Węgier, Szwajcarii i Słowacji.
21 10.2022 Literatura, Wydarzenia

Skrzypce barokowe nieodkryte 🗓

Wykonanie najbardziej spektakularnej muzyki XVIII wieku z kolekcji muzyki estońskiej Austriackiej Biblioteki Narodowej.
20 10.2022 Muzyka, Wydarzenia

Koncert galowy z Michałem Karolem Szymanowskim (fortepian)

Konkurs ma na celu popularyzację polskiej muzyki na świecie i umocnienie znaczenia twórczości 60 wybitnych polskich kompozytorów. Podczas koncertu Michał Karol Szymanowski wykona solowe utwory fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego.
06 10.2022 Muzyka, Wydarzenia