27.09.2022 Film, Muzyka, Program

Historia Grzegorza Płonki: „Sonata“

U mieszkającego na prowincji u podnóża Karpat Grzegorza w młodym wieku zdiagnozowany zostaje autyzm. Grzegorz nie mówi, izoluje się od otoczenia – do czasu, gdy w jego domu pojawia się fortepian, a on niespodziewanie zaczyna silnie reagować na niskie dźwięki.

Historia brzmi niewiarygodnie: u mieszkającego na prowincji u podnóża Karpat Grzegorza w młodym wieku zdiagnozowany zostaje autyzm. Grzegorz nie mówi, izoluje się od otoczenia i wegetuje z powodu braku terapii – do czasu, gdy w jego domu pojawia się fortepian, a on niespodziewanie zaczyna silnie reagować na niskie dźwięki. Okazuje się, że do tej pory nie słyszał. Grzegorz rozwija wielką pasję do muzyki, zwłaszcza do „Sonaty Księżycowej”. Teraz nie tylko chce nauczyć się mówić, ale także zostać pianistą – jednak na swoich własnych zasadach.

 

Scenariusz i reżyseria: Bartosz Blaschke

Występują: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Konrad Kąkol, Jerzy Stuhr, i inni.

PL 118 min, wersja polska z niemieckimi napisami

 

Pokaz filmu połączony z koncertem i rozmową z Grzegorzem Płonką, bohaterem filmu.

Wieczór poprowadzi Maciej Łyczek.

 

Data i godzina:

wt., 27 września, godz. 18:30

Miejsce:
Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Wstęp/bilety:
Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator:

Instytut Polski w Wiedniu

 


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

„Melange i Pierogi“. Koncert Aka Duo 🗓

Beim Konzert im Polnischen Institut wird sich das Duo im Wettbewerbsrepertoire präsentieren und dabei Werke polnischer Komponisten mit Werken österreichischer Komponisten gegenüberstellen.
14 05.2024 Muzyka, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program