22.09.2022 - 21.10.2022 Wydarzenia

Wystawa plenerowa „Mamo, ja nie chcę wojny!”

Zestawienie historycznych rysunków polskich dzieci z 1946 roku, opisujących ich przeżycia w czasie II wojny światowej 1939-1945, ze współczesnymi rysunkami dzieci ukraińskich z 2022 roku, powstałymi w czasie trwającej obecnie wojny na Ukrainie.

1939-45 POLSKA / 2022 UKRAINA

„Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni swojej ojczyzny, choć za nią cierpi”.
Janusz Korczak

Wystawa jest efektem współpracy polsko-ukraińskiej, prezentuje poruszające świadectwa dzieci – historyczne rysunki dzieci polskich z 1946 roku, które utrwalały ich przeżycia w czasie II wojny światowej 1939-1945 i były przechowywane w archiwum w Warszawie, a także współczesne rysunki dzieci ukraińskich w związku z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie.

Wystawa pokazuje, że w oczach dziecka wojna zawsze wygląda tak samo. Niezależnie od czasu i miejsca jest to wielkie zło, a jej ofiarą zawsze jest dziecko. Podobieństwo między pracami historycznymi i współczesnymi jest uderzające. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i wybuchy. Rysują rannych i zabitych, zniszczone domy, groby. Rysują siebie i swoje rodziny, a także swoją ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość.

Poprzez wybór obrazów na poszczególne tematy tj: Walka, Okupacja, Rodzina, Ucisk, Opór, Nadzieja, celem jest pokazanie, że perspektywa dziecka jest zawsze taka sama – pragnie ono pokoju dla siebie i swojej rodziny, ma nadzieję na lepszą przyszłość.

Wiecej informacji nt. wystawy: Mom, I don’t want war! – Central Archives of Modern Records (momidontwantwar.eu)

 

Otwarcie wystawy plenerowej: 22.9.2022 r. o godz. 10.00.
Lokalizacja: Platz Am Gestade, 1010 Wiedeń

Wystawę plenerową można zobaczyć do 21 października 2022r.

Współpraca: Instytut Polski w Wiedniu, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Austrii, Ambasada Ukrainy w Republice Austrii.


Instytut Polski w Wiedniu ogłasza również konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Dzieci pragną pokoju”.

Celem konkursu plastycznego jest przedstawienie, jak dzieci rozumieją pokój. Ważne jest, aby dzieci pokazały nam, dorosłym, w tych pracach, jaka jest ich wizja i rozumienie wolności, zwycięstwa, czasu pokoju. Dzieci to rozwijające się jednostki, a dorośli są ich wychowawcami, odpowiedzialnymi za zapewnienie im godnego świata, w którym mogą bezpiecznie i szczęśliwie dorastać. Pokój bowiem to coś więcej niż brak konfliktu. 

Otwarcie konkursu: 22.9.2022 r.

Ogłoszenie wyników: 14.10.2022 r.

Po zakończeniu konkursu plastycznego prace dzieci będą wystawione w Instytucie Polskim w Wiedniu.
Więcej informacji pod linkiem.


Koncert z rozmową: Dzieła Grażyny Bacewicz, Józefa

Druga odsłona cyklu „Zwischentöne Polen“ przynosi dwa tematy przewodnie. Pierwszy z nich koncentruje się na postaci zamordowanego w 1944 roku przez nazistów kompozytora Józefa Kofflera i tworzy muzyczno-muzykologiczną linię pomiędzy Polską, Ukrainą i Austrią.
29 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Do Lwowa! Wyprawa muzyczno-prawnicza – IMAGO DEI

Festiwal Imago Dei 2023 już drugi raz zaprasza na cykl koncertów „Zwischentöne Polen“ („Odcienie Polski”), podczas którego wybrzmią czołowe polskie zespoły w formatach kompozytorskich portretów.
25 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Leave no traces / Żeby nie było

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk zostaje pobity na komisariacie w Warszawie, a dwa dni później 19-latek umiera z powodu obrażeń wewnętrznych. Kondukt pogrzebowy zamienia się w demonstrację "Solidarności" przeciwko komunistycznej władzy.
19 03.2023 Film, Wydarzenia