22.09.2022 Aktualności

Otwarcie wystawy plenerowej „Mamo, ja nie chcę wojny!”

Wystawa ta jest świadectwem wojny oczami dzieci. Pokazuje, że w dla dzieci wojna zawsze wygląda tak samo strasznie. Niezależnie od czasu i miejsca jest to wielkie zło, które dotyka najmłodszych.

1939-45 POLSKA / 2022 UKRAINAWystawa plenerowa „Mamo, ja nie chcę wojny!” to zestawienie historycznych rysunków polskich dzieci z 1946 roku, utrwalających ich przeżycia w czasie II wojny światowej 1939-1945, ze współczesnymi rysunkami dzieci ukraińskich z 2022 roku, powstałymi w czasie trwającej obecnie wojny w Ukrainie.

W otwarciu wystawy udział wzięli dyrektor Instytutu Polskiego, Monika Szmigiel-Turlej; dr Ewa Ernst-Dziedzic, poseł parlamentu austriackiego z ramienia partii zielonych; Ambasador RP Jolanta Róża Kozłowska; Ambasador Ukrainy, dr Vasyl Khmynets oraz Ambasador Rumunii Emil Hurezeanu.

Wystawa ta jest świadectwem wojny oczami dzieci. Pokazuje, że w dla dzieci wojna zawsze wygląda tak samo strasznie. Niezależnie od czasu i miejsca jest to wielkie zło, które dotyka najmłodszych. Podobieństwo między pracami historycznymi przechowywanymi po II Wojnie Światowej w archiwum w Warszawie, a współczesnymi rysunkami autorstwa ukraińskich dzieci jest uderzające. Wspominając wojnę, dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i wybuchy. Rysują rannych i zabitych, zniszczone domy, groby. Rysują siebie i swoje rodziny, a także swoją ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość.

Poprzez wybór obrazów przedstawiających poszczególne tematy – Walka, Okupacja, Rodzina, Ucisk, Opór, Nadzieja, wystawa ukazuje, że perspektywa dziecka jest zawsze taka sama. Ono pragnie pokoju dla siebie i swojej rodziny, ma nadzieję na lepszą i normalną przyszłość. Dla większości ludzi dzieciństwo to coś pięknego, do czego chętnie wraca myślami. 24 lutego świat ukraińskich dzieci się zawalił. Jego system wartości został zniszczony. Ich codziennością stały się słowa takie jak bunkier, syreny, atak. Niektórzy stracili rodziców, inne zostały ranne, wiele innych niestety straciły życie. Większości z nich trauma będzie towarzyszyć całe życie. Nie będą chętnie wracać myślami do wydarzeń z roku 2022. Niektórych nie opuści to złe wspomnienie do końca życia.

Wystawa ta jest wyrazem solidarności narodu polskiego względem ludności ukraińskiej również poza granicami Polski. Powstała na zasadzie współpracy polsko-ukraińskiej i celem jej jest pokazanie okrucieństwa wojny i tego, jak bardzo jej skutki odczuwają dzieci. Od siedmiu miesięcy na Ukrainie setki tysięcy dzieci są zabijane, wypędzane z domów i nękane biedą. te rysunki, to krzyk dzieci z różnych czasów i krajów, wołanie do naszego sumienia, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby zatrzymać tę wojnę na Ukrainie. Tak szybko jak to możliwe.

Wystawę plenerową przed Instytutem Polskim w Wiedniu można zobaczyć do 21 października 2022 r., następnie zostanie ona przeniesiona do pomieszczeń Parlamentu Austriackiego. W ramach wystawy przez Instytut Polski ogłoszony został również konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Dzieci pragną pokoju”. Celem konkursu jest przedstawienie, jak dzieci rozumieją pokój. Do konkursu zaproszone są wszystkie dzieci, niezależnie od narodowości, a prace stworzone przez nie, będą pokazane w parlamencie austriackim i wystawie okiennej Instytutu.

Więcej informacji nt. wystawy: Central Archives of Modern Records (momidontwantwar.eu)


Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne

Wizyta Stanisława Zalewskiego i premiera filmu dokumentalnego

Wizyta Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski” w Wiedniu.
29 02.2024 Aktualności

Świętujcie z nami 50 lat Instytutu! 🗓

W 2024 roku Instytut Polski w Wiedniu obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przez cały rok czeka na Was wiele ekscytujących i niezapomnianych wydarzeń. Świętujcie razem z nami 50 lat Instytutu!
04 01.2024 Aktualności, Inne