21.10.2022 Literatura, Program

Długa Noc Literatury – czytania i rozmowy autorskie

9 krajów, 9 autorów, 9 światów. Podczas Długiej Nocy Literatury z okazji czeskiej prezydencji w UE, spotkają się poeci i pisarze z Francji, Polski, Czech, Słowenii, Szwecji, Węgier, Szwajcarii i Słowacji.

9 krajów, 9 autorów, 9 światów. Podczas Długiej Nocy Literatury, organizowanej z okazji czeskiej prezydencji w UE, spotkają się poeci i pisarze z Francji, Polski, Czech, Słowenii, Szwecji, Węgier, Szwajcarii i Słowacji. Po uroczystym otwarciu wieczoru w Czeskim Centrum w Wiedniu (Herrengasse 17, 1010 Wiedeń, godz. 18:00) uczestniczące instytuty kultury zapraszają na odczyty i dyskusje z autorami. Wszystko obywa się pod niezwykle aktualnym hasłem „Pokój”. Wstęp wolny!

Odczyt i dyskusja w Instytucie Polskim w Wiedniu o godzinie 19.30:
Goście: Magdalena Marszałkowska (Polska) i Cecilia Hansson (Szwecja)
Moderacja: Univ.-Ass. Magdalena Bąk MA (Uniwersytet Wiedeński)

Magdalena Marszałkowska ur. 1977, studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2003 roku przeprowadziła się do Wiednia i ukończyła slawistykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. Po nieudanej karierze jako opiekunka do dzieci rozpoczęła pracę jako dziennikarka i sprzedawczyni dzieł sztuki. Od 2010 roku pracuje jako asystentka teatralna, jest też autorką i reżyserką sztuk teatralnych (m.in. „Hier liegt der Hund begraben”, „Wir waren zuerst da”, „Fenster zur Welt”).

Cecilia Hansson, ur. 1973, pisarka, tłumaczka i freelancerka mieszkająca w Sztokholmie. Autorka tekstów o Europie Środkowo-Wschodniej dla dziennika Svenska Dagbladet. W 2002 roku zadebiutowała lirycznym opowiadaniem ,,Rippentage, Morgen”. W 2017 roku ukazała się jej książka-wywiad „Beznadziejnie, ale niepoważnie – sztuka i polityka w Europie Środkowej”, a w 2019 roku powieść ,,Au pair”, której akcja rozgrywa się w Wiedniu. Obecnie Hansson pracuje nad powieścią o Franzu Kafce, gruźlicy i północnej Szwecji.


Projekt EUNIC Austria, sieci narodowych instytutów kultury i ministerstw Unii Europejskiej.


Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program

Długa Noc Nauki 🗓

Na stanowisku Instytutu Polskiego zapraszamy do odkrywania archeologii.
24 05.2024 Program, Wiedza

Polskie filmy na festiwalu Crossing Europe 🗓

W roku 2024 roku, dzięki 21. edycji festiwalu Crossing Europe, Linz po raz kolejny stanie się centrum współczesnego kina europejskiego.
30 04.2024 05 05.2024 Film, Program