10.11.2022 Program

„Komiksarium. The Best Polish Comic Illustrators“

Prezentacja książki i rozmowa „Polnische Comickulturen“, otwarcie wystawy „Komiksarium. The Best Polish Comic Illustrators“

Dni otwarte Instytutu Polskiego w Wiedniu! Na trzy dni Instytut zamieni się w scenę nostalgicznej zabawy. Spotkajmy się pod jabłonką!
Gra. Jabłoń. Muzyka z dalekich stron i zapach świeżo wydrukowanych stron komiksu.
Wspomnienia z dzieciństwa.

 

Prezentacja książki i dyskusja „Polnische Comickulturen“, otwarcie wystawy „Komiksarium. The Best Polish Comic Illustrators“

godz. 18.00 – Prof. dr Renata Makarska (Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji) i dr Kalina Kupczyńska (Uniwersytet Łódzki) prezentują książkę „Handbuch Polnische Comickulturen nach 1989” i rozmawiają z Bartoszem Klonowskim, redaktorem albumu „The Best Polish Comic Book Illustrators”, o sztuce komiksu w Polsce kiedyś i dziś: o nowych gatunkach, preferowanych tematach oraz i najważniejszych twórców komiksowych i ich dzieł. 

Kalina KUPCZYNSKA jest asystentką w Zakładzie Literatury i Kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii Uniwersytetu Łódzkiego.

Renata MAKARSKA jest profesorem przekładu, językoznawstwa i kulturoznawstwa (polskiego) na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, w Germersheim.

http://www.christian-bachmann.de/b_poku.html

Moderacja: Sebastian Broskwa – założyciel dystrybutora komiksów Pictopia, członek Austriackiego Stowarzyszenia Badań i Komunikacji Komiksowej (OeGeC)

Dopiero w XXI wieku komiks w Polsce zaczął być postrzegany jako „dziewiąta sztuka”. Wynika to przede wszystkim z rozwoju tego środka wyrazu w czasach PRL: Podlegał on ograniczeniom ze strony państwa, ale służył jednocześnie rozrywce i propagandzie. Kontakty między twórcami komiksu na świecie nie były możliwe, a zagraniczne produkcje – uważane przez cenzorów za uosobienie „imperialistycznego Zachodu” – były w kraju trudno dostępne. Wraz z przemianami politycznymi w 1989 roku sytuacja diametralnie się zmieniła: po początkowym kryzysie i restrukturyzacji rynku komiksowego, po roku 2000 nastąpił wreszcie prawdziwy komiksowy boom, który trwa do dziś.

godz. 19.00 – Otwarcie wystawy „Komiksarium. The Best Polish Comic Illustrators“. Wystawa prezentuje wybrane prace najciekawszych polskich twórców komiksowych. Różnorodne style, konwencje i estetyka pokazują bogactwo polskiej kultury komiksowej oraz talent i indywidualny styl rysowników. Uzupełnieniem wystawy są oryginalne wydania polskich komiksów dla dorosłych i dzieci, które każdy w Polsce dobrze zna z dzieciństwa. Wystawę obejrzeć można do 12.1.2023 r.

Czwartek, 10 listopada 2022

Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu

Partnerzy: Polska Organizacja Turystyczna, State of Poland Foundation, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Fundacja SLOW, Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Wiedniu, wydawnictwo Christian A. Bachmann, Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji.

 


„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program

„Melange i Pierogi“. Koncert Aka Duo 🗓

Beim Konzert im Polnischen Institut wird sich das Duo im Wettbewerbsrepertoire präsentieren und dabei Werke polnischer Komponisten mit Werken österreichischer Komponisten gegenüberstellen.
14 05.2024 Muzyka, Program

Premiera filmu dokumentalnego „Ambasador Pamięci” w obecności

Zalewski jako świadek historii odwiedza szkoły i miejsca pamięci, by uświadamiać młodym ludziom bezmiar zbrodni popełnianych w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przeciwstawiać się wszelkim formom dyskryminacji.
07 05.2024 Historia, Program