10.11.2022 Wydarzenia

„Komiksarium. The Best Polish Comic Illustrators“

Prezentacja książki i rozmowa „Polnische Comickulturen“, otwarcie wystawy „Komiksarium. The Best Polish Comic Illustrators“

Dni otwarte Instytutu Polskiego w Wiedniu! Na trzy dni Instytut zamieni się w scenę nostalgicznej zabawy. Spotkajmy się pod jabłonką!
Gra. Jabłoń. Muzyka z dalekich stron i zapach świeżo wydrukowanych stron komiksu.
Wspomnienia z dzieciństwa.

 

Prezentacja książki i dyskusja „Polnische Comickulturen“, otwarcie wystawy „Komiksarium. The Best Polish Comic Illustrators“

godz. 18.00 – Prof. dr Renata Makarska (Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji) i dr Kalina Kupczyńska (Uniwersytet Łódzki) prezentują książkę „Handbuch Polnische Comickulturen nach 1989” i rozmawiają z Bartoszem Klonowskim, redaktorem albumu „The Best Polish Comic Book Illustrators”, o sztuce komiksu w Polsce kiedyś i dziś: o nowych gatunkach, preferowanych tematach oraz i najważniejszych twórców komiksowych i ich dzieł. 

Kalina KUPCZYNSKA jest asystentką w Zakładzie Literatury i Kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii Uniwersytetu Łódzkiego.

Renata MAKARSKA jest profesorem przekładu, językoznawstwa i kulturoznawstwa (polskiego) na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, w Germersheim.

http://www.christian-bachmann.de/b_poku.html

Moderacja: Sebastian Broskwa – założyciel dystrybutora komiksów Pictopia, członek Austriackiego Stowarzyszenia Badań i Komunikacji Komiksowej (OeGeC)

Dopiero w XXI wieku komiks w Polsce zaczął być postrzegany jako „dziewiąta sztuka”. Wynika to przede wszystkim z rozwoju tego środka wyrazu w czasach PRL: Podlegał on ograniczeniom ze strony państwa, ale służył jednocześnie rozrywce i propagandzie. Kontakty między twórcami komiksu na świecie nie były możliwe, a zagraniczne produkcje – uważane przez cenzorów za uosobienie „imperialistycznego Zachodu” – były w kraju trudno dostępne. Wraz z przemianami politycznymi w 1989 roku sytuacja diametralnie się zmieniła: po początkowym kryzysie i restrukturyzacji rynku komiksowego, po roku 2000 nastąpił wreszcie prawdziwy komiksowy boom, który trwa do dziś.

godz. 19.00 – Otwarcie wystawy „Komiksarium. The Best Polish Comic Illustrators“. Wystawa prezentuje wybrane prace najciekawszych polskich twórców komiksowych. Różnorodne style, konwencje i estetyka pokazują bogactwo polskiej kultury komiksowej oraz talent i indywidualny styl rysowników. Uzupełnieniem wystawy są oryginalne wydania polskich komiksów dla dorosłych i dzieci, które każdy w Polsce dobrze zna z dzieciństwa. Wystawę obejrzeć można do 12.1.2023 r.

Czwartek, 10 listopada 2022

Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu

Partnerzy: Polska Organizacja Turystyczna, State of Poland Foundation, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Fundacja SLOW, Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Wiedniu, wydawnictwo Christian A. Bachmann, Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji.

 


Koncert z rozmową: Dzieła Grażyny Bacewicz, Józefa

Druga odsłona cyklu „Zwischentöne Polen“ przynosi dwa tematy przewodnie. Pierwszy z nich koncentruje się na postaci zamordowanego w 1944 roku przez nazistów kompozytora Józefa Kofflera i tworzy muzyczno-muzykologiczną linię pomiędzy Polską, Ukrainą i Austrią.
29 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Do Lwowa! Wyprawa muzyczno-prawnicza – IMAGO DEI

Festiwal Imago Dei 2023 już drugi raz zaprasza na cykl koncertów „Zwischentöne Polen“ („Odcienie Polski”), podczas którego wybrzmią czołowe polskie zespoły w formatach kompozytorskich portretów.
25 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Leave no traces / Żeby nie było

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk zostaje pobity na komisariacie w Warszawie, a dwa dni później 19-latek umiera z powodu obrażeń wewnętrznych. Kondukt pogrzebowy zamienia się w demonstrację "Solidarności" przeciwko komunistycznej władzy.
19 03.2023 Film, Wydarzenia