29.11.2022 Literatura, Wydarzenia

Mickiewicz w przekładach

Aby podkreślić istotność dzieł Adama Mickiewicza nie tylko dla Polaków, ale też dla innych narodowości, podczas wydarzenia przedstawione zostaną utwory poety w czterech różnych językach.

O Adamie Mickiewiczu najczęściej mówi się w kontekście literatury polskiej. I nie bez powodu –  w końcu należy on do dumnego grona tzw. „Trzech Wieszczów” oraz uznawany jest za największego poetę polskiego romantyzmu. Często zapominamy jednak o znaczeniu wieszcza na arenie międzynarodowej.

Aby podkreślić istotność dzieł Adama Mickiewicza nie tylko dla Polaków, ale też dla innych narodowości, podczas wydarzenia przedstawione zostaną utwory poety w czterech różnych językach – przeplatane polską muzyką romantyczną z tekstami opartymi na poezji wieszcza.

Utwory Adama Mickiewicza w swoich językach ojczystych zaprezentują: Nadja Sarnowska (j. polski), Lina Pestal (j. litewski),Oleksandra Krushynska (j. ukraiński), Matthäus Zaborszyk (j. niemiecki)

 

Artyści:

Tomasz Piętak – śpiew

Ayako Ono – fortepian

Moderacja:

Mag. Joanna Ziemska

Wprowadzenie:

Dr. Przemysław Chojnowski – „Mickiewicz auf Deutsch”

 

Data i godzina:

wtorek, 29 listopada, godz. 18:30

Miejsce:

Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Wstęp i bilety:

Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator:

Instytut Polski w Wiedniu

 

*Kontynuacją tego wydarzenia jest dyskusja panelowa pt. „Die Bedeutung der Romantik für die Entwicklung der Nationalliteraturen sowie nationaler Bewegungen”, która odbędzie się 2 grudnia 2022 r. o godz. 17.00 w Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu (Boerhaavegasse 25, 1030 Wiedeń).
Więcej informacji pod adresem https://vienna.pan.pl/ 


Koncert z rozmową: Dzieła Grażyny Bacewicz, Józefa

Druga odsłona cyklu „Zwischentöne Polen“ przynosi dwa tematy przewodnie. Pierwszy z nich koncentruje się na postaci zamordowanego w 1944 roku przez nazistów kompozytora Józefa Kofflera i tworzy muzyczno-muzykologiczną linię pomiędzy Polską, Ukrainą i Austrią.
29 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Do Lwowa! Wyprawa muzyczno-prawnicza – IMAGO DEI

Festiwal Imago Dei 2023 już drugi raz zaprasza na cykl koncertów „Zwischentöne Polen“ („Odcienie Polski”), podczas którego wybrzmią czołowe polskie zespoły w formatach kompozytorskich portretów.
25 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Leave no traces / Żeby nie było

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk zostaje pobity na komisariacie w Warszawie, a dwa dni później 19-latek umiera z powodu obrażeń wewnętrznych. Kondukt pogrzebowy zamienia się w demonstrację "Solidarności" przeciwko komunistycznej władzy.
19 03.2023 Film, Wydarzenia