10.11.2022 - 12.01.2023 Sztuka, Wydarzenia

„Komiksarium. The Best Polish Comic Illustrators“

Wystawa prezentuje wybrane prace najciekawszych polskich twórców komiksowych.

Dopiero w XXI wieku komiks w Polsce zaczął być postrzegany jako „dziewiąta sztuka”. Wynika to przede wszystkim z rozwoju tego środka wyrazu w czasach PRL: Podlegał on ograniczeniom ze strony państwa, ale służył jednocześnie rozrywce i propagandzie. Kontakty między twórcami komiksu na świecie nie były możliwe, a zagraniczne produkcje – uważane przez cenzorów za uosobienie „imperialistycznego Zachodu” – były w kraju trudno dostępne. Wraz z przemianami politycznymi w 1989 roku sytuacja diametralnie się zmieniła: po początkowym kryzysie i restrukturyzacji rynku komiksowego, po roku 2000 nastąpił wreszcie prawdziwy komiksowy boom, który trwa do dziś.

Wystawa „Komiksarium. The Best Polish Comic Illustrators“ prezentuje wybrane prace najciekawszych polskich twórców komiksowych. Różnorodne style, konwencje i estetyka pokazują bogactwo polskiej kultury komiksowej oraz talent i indywidualny styl rysowników. Uzupełnieniem wystawy są oryginalne wydania polskich komiksów dla dorosłych i dzieci, które każdy w Polsce dobrze zna z dzieciństwa. Wystawę obejrzeć można do 12.1.2023 r.

Miejsce: p_art Galeria Instytutu Polskiego w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Godziny otwarcia: poniedziałek-czwartek 11:00-16:00, piątek 11:00-15:00 

OrganizatorInstytut Polski w Wiedniu
Partnerzy: Fundacja SLOW, Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Wiedniu, wydawnictwo Christian A. Bachmann, Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji


Mikołaj Kopernik – warsztaty dla dzieci 🗓

Na naszych warsztatach sprawdzimy odkrycia Kopernika za pomocą ciekawych eksperymentów. Najpierw użyjemy tablicy grawitacyjnej, aby zbadać, dlaczego małe planety krążą wokół dużych słońc i co to ma wspólnego z toczeniem się kul. Po zgłębieniu tajemnic nieskończonego wszechświata zrobimy doświadczenie z jednym z zainteresowań Kopernika - kartografią.
26 02.2023 Wiedza, Wydarzenia

„Dom z drzazg”- film Simona Lerenga 🗓

Dokument "Dom z drzazg" pokazuje historię tymczasowego sierocińca w środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od frontu. Poznajemy to miejsce oczami ludzi, którzy tam mieszkają.
23 02.2023 Film, Wydarzenia

Warsztaty ikonopisania 🗓

Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własną kopię ikony na szkle.
18 02.2023 Design, Wydarzenia