7.12.2022 Muzyka, Wydarzenia

„NOVAE SONATAE ROSARII“ Piotra Tabakiernika z Jolantą Sosnowską

„NOVAE SONATAE ROSARII” to dzieło cykliczne skomponowane z myślą o skrzypaczce Jolancie Sosnowskiej składające się z dwudziestu jeden utworów – miniatur.

Data i godzina: śr., 7 grudnia. godz. 19:30

7 grudnia w Sali koncertowej Magna Auditorium wiedeńskiego Musikverein odbędzie się prawykonanie dwóch z czterech części dzieła Piotra Tabakiernika (*1986) „Novae Sonatae Rosarii” (2020/22)

„NOVAE SONATAE ROSARII” (pol. Nowe sonaty różańcowe) to dzieło cykliczne skomponowane z myślą o skrzypaczce Jolancie Sosnowskiej składające się z dwudziestu jeden utworów – miniatur. Jest to jedyne –jak dotychczas – dzieło w historii literatury skrzypcowej, które wymaga wykonania na dziewiętnastu różniących się od siebie instrumentach, a także jedyne dzieło 21 częściowe o charakterze programowym napisane w ostatnich kilkuset lat na skrzypce.

Cykl 21 Sonat wykonywany jest na dwudziestu mistrzowskich instrumentach z warsztatu lutniczego p. Mariusza Kacprzaka (Warszawa) zbudowanych przez niego w latach 2014-2021, które zostały do tego projektu specjalnie przez lutnika dobrane i przygotowane.

Cykl „NOVAE SONATAE ROSARII” Piotra Tabakiernika został pomyślany jako nawiązanie do tradycji wieków poprzednich. Stąd umyślne połączenie oczywistych elementów współczesności (nowe kompozycje, nowe techniki, nowe harmonie, nowe instrumenty) i elementów epok wcześniejszych (motywy gregoriańskie, struny jelitowe, granie bez podbródka oraz bez szyny-podpórki, za pomocą smyczka barokowego). 7 grudnia w Musikverein zaprezentowanych zostanie dziesięć sonat (Parte prima i Parte seconda).

 

Wykonawcy:
JOLANTA SOSNOWSKA / skrzypce 
TOMASZ PIĘTAK / organy
JAN KRIGOVSKY / kontrabas i barokowe violone
HUBERT HOFFMANN / teorban i lutnia
Antyfony gregoriańskie wykonuje SCHOLA RESUPINA (dyr. Isabell Köstler)

 

Miejsce: Szklana Sala / Magna Auditorium, Musikverein, Musikvereinsplatz 1, 1010 Wiedeń
Wstęp i bilety: Ceny biletów i rejestracja: https://www.musikverein.at/konzert/
Organizatorzy: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Współfinansowanie: MKDiN Program Munistra „Promocja Kultury Polskiej za granicą”
Partner: Musikverein Wien, ZAiKS, Instytut Polski w Wiedniu 

 


Mikołaj Kopernik – warsztaty dla dzieci 🗓

Na naszych warsztatach sprawdzimy odkrycia Kopernika za pomocą ciekawych eksperymentów. Najpierw użyjemy tablicy grawitacyjnej, aby zbadać, dlaczego małe planety krążą wokół dużych słońc i co to ma wspólnego z toczeniem się kul. Po zgłębieniu tajemnic nieskończonego wszechświata zrobimy doświadczenie z jednym z zainteresowań Kopernika - kartografią.
26 02.2023 Wiedza, Wydarzenia

„Dom z drzazg”- film Simona Lerenga 🗓

Dokument "Dom z drzazg" pokazuje historię tymczasowego sierocińca w środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od frontu. Poznajemy to miejsce oczami ludzi, którzy tam mieszkają.
23 02.2023 Film, Wydarzenia

Warsztaty ikonopisania 🗓

Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własną kopię ikony na szkle.
18 02.2023 Design, Wydarzenia