23.02.2023 Film, Wydarzenia

„Dom z drzazg”- film Simona Lerenga

Dokument "Dom z drzazg" pokazuje historię tymczasowego sierocińca w środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od frontu. Poznajemy to miejsce oczami ludzi, którzy tam mieszkają.

24 lutego 2022 roku Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Od roku w wyniku rosyjskich ataków cierpi wiele milionów ludzi, zwłaszcza dzieci, większość z nich jest uzależniona od pomocy humanitarnej. Dokument „Dom z drzazg” pokazuje historię tymczasowego domu dziecka w środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od frontu. Poznajemy to miejsce oczami ludzi, którzy tam mieszkają. Pochodzą z rozbitych rodzin, przeżyły różne traumy i skrywają wiele trudnych wspomnień. Dzielą się nimi z widzami przed kamerą, kreśląc pamiętnik rozbitych egzystencji, które mimo wszelkich przeciwności trzymają się życia w najgorszych okolicznościach wojny, w smutku, ale i w chwilach ulotnej radości.

Reżyseria i zdjęcia: Simon Lereng
Dania/Szwecja/Ukraina 2022, 87 min, OmeU

 

Goście specjalni: Aleksander Kartasiński i Agnieszka Kozielska (Fundacja Happy Kids w Łodzi)

 

Czwartek, 23.2.2023 godz. 20:00, CineCenter, Fleischmarkt 6, 1010 Wiedeń
Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl


Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu, Ambasada i Stałe Przedstawicielstwo Danii w Wiedniu, Ambasada Szwecji w Wiedniu, Ambasada Ukrainy w Republice Austrii

 


Arcydzieła autorstwa kobiet. Muzyka kameralna „Imago Deae”

Dwie kompozytorki, Maria Bach (1896-1978) i Grażyna Bacewicz (1909-1969), są przedmiotem kameralnej podróży odkrywczej.
01 04.2023 Muzyka, Wydarzenia

Utracone dla świata. „Mahlerisches” Polen – IMAGO

"Muzyka to przede wszystkim jedno: uczucie!" - to credo polskiej kompozytorki Hanny Kulenty (*1961). W jej twórczości gęstość uczucia znajduje odzwierciedlenie w podkreśleniu czasu jako istotnego wymiaru.
31 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Koncert z rozmową: Dzieła Grażyny Bacewicz, Józefa

Druga odsłona cyklu „Zwischentöne Polen“ przynosi dwa tematy przewodnie. Pierwszy z nich koncentruje się na postaci zamordowanego w 1944 roku przez nazistów kompozytora Józefa Kofflera i tworzy muzyczno-muzykologiczną linię pomiędzy Polską, Ukrainą i Austrią.
29 03.2023 Muzyka, Wydarzenia