25.03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Do Lwowa! Wyprawa muzyczno-prawnicza – IMAGO DEI 2023

Festiwal Imago Dei 2023 już drugi raz zaprasza na cykl koncertów „Zwischentöne Polen“ („Odcienie Polski”), podczas którego wybrzmią czołowe polskie zespoły w formatach kompozytorskich portretów.

Festiwal Imago Dei 2023 już drugi raz zaprasza na cykl koncertów „Zwischentöne Polen“ („Odcienie Polski”), podczas którego wybrzmią czołowe polskie zespoły w formatach kompozytorskich portretów. Triumfujący podczas zeszłej edycji festiwalu kwartet smyczkowy Messages Quartet zaprezentuje się tym razem aż w czterech koncertach. Również Orkiestra NFM Leopoldinum pod dyrekcją Ernsta Kovacica wraz z Agatą Zubel w roli solistki zaprezentuje niezwykły program. 

 

Sobota, 25 marca 2023, godz. 19:00, Klangraum Krems Minoritenkirche

Do Lwowa! Wyprawa muzyczno-prawnicza.

Kompozytor Józef Koffler (1896-1944) zamieszkiwał Lwów do czasu swojej tragicznej śmierci. Był uczniem Romana Haubenstocka-Ramatiego, u którego studiował również żyjący w Berlinie austriacki kompozytor Peter Ablinger. W swoim nowym zamówieniu kompozytorskim Ablinger zmierzył się z osobą Hansa Kelsena, architekta austriackiej konstytucji. Temu muzyczno-historycznemu łukowi przeciwstawia się inny, którego źródła należy szukać na wydziale prawa Uniwersytetu Lwowskiego. Tamże studiowali Raphael Lemkin i Hersch Lauterpacht, których pojęcia „ludobójstwa” i „zbrodni przeciwko ludzkości” na trwale trafiły do kodeksów karnych. Ta paralela do praw człowieka zaowocowała kolejnym zamówieniem kompozytorskim, tym razem u austriacko-irańskiej kompozytorki Navy Hemyari. Do kwartetu „Szkice ukraińskie” Józefa Kofflera stworzyła ona interwencje muzyczne w formie wkomponowanych miniatur. Artystka wizualna Luisa Pisetta podejmuje z kolei temat widoczności norm w swojej interwencji przestrzennej. Uzupełnieniem programu będzie również czytanie sceniczne w wykonaniu aktorki Petry Morzy. Z kontekstu programu zrodzi się zatem pytanie – czy możliwe jest istnienie prawa w systemie bezprawia.

Platypus Ensemble
Jaime Wolfson – dyrygent

Messages Quartet:

Oriana Masternak – skrzypce
Aleksandra Steczkowska- skrzypce
Maria Shetty- altówka
Beata Urbanek- wiolonczela


Luisa Pisetta- interwencja przestrzenna
Petra Morzé- czytanie sceniczne
Nadja Kayali- redakcja tekstów i reżyseria
Christina Bauer – reżyseria dźwięku
Heike Werner- kostiumy
Christoph Edtmayr- instalacja wideo


Odkrycie – muzyczno-literacke wspomnienie Wisławy Szymborskiej 🗓

Wspomnienie z recytacją i muzyką w setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki i laureatki Literackiej Nagrody Nobla.
29 06.2023 Literatura, Muzyka, Wydarzenia

Długa Noc Kościołów: koncert 🗓

Różnorodność repertuaru pod względem stylistycznym i wykonawczym zainteresuje melomanów, jak i pozwoli słuchaczom dotknąć sacrum w muzyce, jak i przestrzeni pięknego kościoła Maria am Gestade.
02 06.2023 Muzyka, Wydarzenia

BOLESŁAWIEC – WARSZTATY CERAMICZNE 🗓

Warsztaty dekoratorskie z mistrzem stempli-dekoracji z Bolesławca. Zapraszamy do ekscytowania się tą piękną ceramiką. Wstęp wolny, wymagane są zapisy.
12 05.2023 Design, Wydarzenia