31.03.2023 Aktualności

Utracone dla świata. „Mahlerisches” Polen – IMAGO DEI 2023

"Muzyka to przede wszystkim jedno: uczucie!" - to credo polskiej kompozytorki Hanny Kulenty (*1961). W jej twórczości gęstość uczucia znajduje odzwierciedlenie w podkreśleniu czasu jako istotnego wymiaru.

Imago Dei 2023 po raz drugi zaprasza na cykl „Zwischentöne Polen”, który portretuje polskich kompozytorów, a także czołowe zespoły i solistów. Polski kwartet smyczkowy Messages Quartet, który zyskał uznanie w ubiegłym roku, będzie można doświadczyć jako zespół festiwalowy podczas czterech koncertów. Fascynujący program zaprezentuje także Orkiestra Leopoldinum Wrocław z dyrygentem Ernstem Kovacicem i śpiewaczką Agatą Zubel.

Utracone dla świata. „Mahlerisches” Polen.

„Muzyka to przede wszystkim jedno: uczucie!” – to credo polskiej kompozytorki Hanny Kulenty (*1961). W jej twórczości gęstość uczucia znajduje odzwierciedlenie w podkreśleniu czasu jako istotnego wymiaru. „Szkice ukraińskie” Józefa Kofflera również dotyczą czasu na różnych poziomach. Polski świat muzyczny XX wieku był ściśle związany z Paryżem. Na studia wyjechała tam również Grażyna Bacewicz (1909-1969), a echa tego czasu słychać w jej symfonii. Zygmunt Krauze (*1938) również studiował w Paryżu u Nadii Boulanger. Jego Rapsodia jest zaproszeniem do uważnej obserwacji drobnych niuansów rozwoju muzycznego i może w pełni rozwinąć się w swojej przestrzenności, zwłaszcza w przestrzeni kościoła. Do tego kalejdoskopu muzyki polskiej dołączają pieśni Almy i Gustava Mahlera. Otwierają one przestrzenie asocjacyjne, w których dzieła polskich kompozytorów mogą dokazywać na bardzo różne sposoby.

SKŁAD:

NFM Orkiestra Leopoldinum Wrocław
Agata Zubel sopran
Ernst Kovacic – dyrygent
Messages Quartet (Festival Ensemble)

Piątek, 31 marca 2023, godz. 19.30, Klangraum Krems Minoritenkirche

 


Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne

Wizyta Stanisława Zalewskiego i premiera filmu dokumentalnego

Wizyta Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski” w Wiedniu.
29 02.2024 Aktualności

Świętujcie z nami 50 lat Instytutu! 🗓

W 2024 roku Instytut Polski w Wiedniu obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przez cały rok czeka na Was wiele ekscytujących i niezapomnianych wydarzeń. Świętujcie razem z nami 50 lat Instytutu!
04 01.2024 Aktualności, Inne