12.05.2023 Design, Wydarzenia

BOLESŁAWIEC – WARSZTATY CERAMICZNE

Warsztaty dekoratorskie z mistrzem stempli-dekoracji z Bolesławca. Zapraszamy do ekscytowania się tą piękną ceramiką. Wstęp wolny, wymagane są zapisy.

Warsztaty ceramiczne z mistrzem dekorowania z Bolesławia. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję sprawdzić własne umiejętności artystyczne i samodzielnie stworzyć małe dzieło sztuki.

Naczynia malowane będą metodą stempelkową polegającą na ręcznym nanoszeniu odpowiednich wzorów na powierzchnię naczyń. Wzory nanoszone są niewielkimi stemplami zrobionymi z gąbki morskiej. 

Warsztaty: Pt., 12 maja, 16:00 – 18:00, Galeria p_art Instytutu Polskiego,
Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl

W gminie Bolesławiec działa obecnie 35 manufaktur produkujących różnorodne dzieła sztuki, obiekty designerskie oraz przedmioty codziennego użytku. Oryginalne motywy dekoracyjne (szczególnie popularnym i znanym jest motyw pawiego oka), intensywne kolory, specyficzne techniki wypalania i wysoka jakość sprawiają, że bolesławiecka ceramika jest wyjątkowa i pożądana. Ważne jest, że ceramika produkowana jest z poszanowaniem wielowiekowych tradycji oraz z poszanowaniem środowiska – stosowane materiały oraz farby są ekologiczne i bezpieczne dla przyrody.

 

Organizator: Instytut Polski w Wiedniu
Partnerzy: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Gmina Miejska Bolesławiec, Urząd Gminy Gmunden, Stowarzyszenie Promocji Artystów Ceramiki Europejskiej, Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Gmundner Keramik


Zygmunt Wróblewski: wynalazca kaskadowej metody skraplania gazów

Czy powietrze może być cieczą i czy zachowuje się wtedy inaczej niż woda? Jak wytworzyć tak niską temperaturę, aby je skroplić? Na te i inne pytania chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi!
15 10.2023 Wiedza, Wydarzenia

Fascynacja improwizacją organową: Julian Gembalski 🗓

Koncert na nowych gigantycznych organach w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Potężne dźwięki z ponad 12 000 piszczałek wypełnią jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie na jednym z największych zespołów organowych w Europie.
12 10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Czesław Miłosz: „Zniewolony umysł”. Kamień milowy polskiej

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: "Zniewolony umysł" ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie.
10 10.2023 Literatura, Wiedza, Wydarzenia