2.06.2023 Muzyka, Wydarzenia

Długa Noc Kościołów: koncert

Różnorodność repertuaru pod względem stylistycznym i wykonawczym zainteresuje melomanów, jak i pozwoli słuchaczom dotknąć sacrum w muzyce, jak i przestrzeni pięknego kościoła Maria am Gestade.

Chór i Orkiestra Barokowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie wraz z solistami – śpiewakami wystąpią z różnorodnym programem. Można będzie usłyszeć utwory instrumentalne J.S. Bacha, G. H. Haendela oraz wokalno-instrumentalne, m. in. takich kompozytorów jak: A. Stredella, A. Caccini, C. Franck, G. Faure czy F. M. Alvarez, K. Jenkins, J. Groban, M. Lorenc.

Różnorodność pod względem stylistycznym i wykonawczym zapewne zainteresuje melomanów, jak i pozwoli słuchaczom dotknąć sacrum w muzyce, jak i przestrzeni pięknego kościoła Maria am Gestade. W czasie Długiej Nocy Kościołów artyści wykonają dwa koncerty. Dyrygent: prof. Teresa Krasowska, pracownik naukowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie.

 

Data i godzina: 2 czerwca, godz. 19.00-20.00 & 22.00-23.00

Miejsce: Kirche Maria am Gestade, Salvatorgasse 12, 1010 Wiedeń  

Wstęp/bilety: Wstęp wolny

Organizatorzy: Kościół Maria am Gestade, Instytut Polski w Wiedniu, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. Karola Lipińskiego w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

 


Śladami polskich świętych

W ramach wydarzenia będzie można odwiedzić kilka miejsc w centrum Wiednia, które związane są z polskimi świętymi: Janem Pawłem II, Marią Faustyną Kowalską, Maksymilianem Kolbe, Stanisławem Kostką i św. Hiacyntą. Zwiedzających zapraszają między innymi następujące kościoły: Kościół Minorytów, Kirche am Hof, Kaplica Stanisława Kostki, Kościół Katedralny św. Szczepana, Kościół św. Marii Rotundy (Kościół Dominikanów), Kościół Jezuitów, Kościół Franciszkanów, Kościół św. Anny.

 

Data i godzina: 2 czerwca, początek o godz. 19:00

Miejsce spotkania: Kościół Minorytów, przed wejściem głównym

Adres: Minoritenplatz 2A, 1010 Wiedeń

Organizator: Pismo Polonii Austriackiej „Polonika“

Więcej informacji: redaktion@polonika.at, 00436641008298, www.polonika.at


Zygmunt Wróblewski: wynalazca kaskadowej metody skraplania gazów

Czy powietrze może być cieczą i czy zachowuje się wtedy inaczej niż woda? Jak wytworzyć tak niską temperaturę, aby je skroplić? Na te i inne pytania chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi!
15 10.2023 Wiedza, Wydarzenia

Fascynacja improwizacją organową: Julian Gembalski 🗓

Koncert na nowych gigantycznych organach w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Potężne dźwięki z ponad 12 000 piszczałek wypełnią jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie na jednym z największych zespołów organowych w Europie.
12 10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Czesław Miłosz: „Zniewolony umysł”. Kamień milowy polskiej

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: "Zniewolony umysł" ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie.
10 10.2023 Literatura, Wiedza, Wydarzenia