28.06.2023 Aktualności

Koncert AKA Duo – uczestników III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej

Podczas koncertu muzycy zaprezentowali się w brawurowo wykonanym repertuarze konkursowym.

W dniach 2-9 lipca w Rzeszowie odbędzie się III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. W przeddzień tego wydarzenia w dniu 28 czerwca br. Instytut Polski we współpracy z Uniwersytetem Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu zorganizował koncert AKA Duo, w którego skład wchodzą pochodzący z Japonii muzycy: Seina Matsuoka – skrzypce, Yuto Kiguchi – fortepian. Duet zakwalifikował się do konkursu w kategorii Zespoły kameralne.

Zespół istnieje od 2018 roku. Oboje muzycy studiowali na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu (Universität für Musik und darstellende Kunst): pianista Yuto Kiguchi u Markusa Hadulli, a skrzypaczka Seina Matsuoka u Michaela Frischenschlagera. Obecnie zespół pracuje w klasie profesorów Stefana Mendla i Petera Schuhmayera w ramach studiów podyplomowych muzyki kameralnej na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. 

Koncert moderowany był przez prof. Stefana Mendla z Instytutu Muzyki Kameralnej i Współczesnej Josepha Haydna (Joseph Haydn Institut für Kammermusik und Neue Musik mdw), założyciela Wiener Klaviertrio. Prof. Mendl w swoim wystąpieniu podkreślał także rolę i rangę muzyki polskiej w odniesieniu do kompozytorów, których dzieła prezentowano na koncercie oraz wątki polskie, niepodległościowe i działalność dyplomatyczną Ignacego Jana Paderewskiego w kontekście historii europejskiej.

Podczas koncertu muzycy zaprezentowali się w brawurowo wykonanym repertuarze konkursowym. Zabrzmiały utwory Elsnera, Malawskiego, Tansmana, Magina i Paderewskiego. Artyści bisowali dwukrotnie wykonując dodatkowo „Subito na skrzypce i fortepian” (1992) Witolda Lutosławskiego i „Romans na skrzypce i fortepian” E-dur (1877) Aleksandra Zarzyckiego.

Wśród gości znalazło się wielu przedstawicieli tutejszych środowisk muzycznych, m.in. prof. Peter Schuhmayer z Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, Dr Christian Hörtnagl z Uniwersytetu Wiedeńskiego i prof. Claus-Christian Schuster, pianista i założyciel Altenberg Trio oraz wielu wykładowców wiedeńskich uczelni muzycznych.


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
02 05.2024 Aktualności, Inne

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.
30 04.2024 Aktualności

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne