17.07.2023 Aktualności, Inne

Wizyta studyjna poświęcona społeczności żydowskiej w Polsce

W dniach 10-15 lipca 2023 r. Instytut Polski w Wiedniu zorganizował wizytę studyjną poświęconą tematyce społeczności żydowskiej w Polsce. W Warszawie, Lublinie i Łodzi grupa odwiedziła najważniejsze placówki edukacyjne i miejsca pamięci.

W dniach 10-15 lipca 2023 r. Instytut Polski w Wiedniu zorganizował dla austriackich nauczycieli wizytę studyjną poświęconą tematyce społeczności żydowskiej w Polsce. Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z historią Żydów, która była równie ważnym elementem wizyty jak współczesne życie społeczności żydowskiej w Polsce. W Warszawie, Lublinie i Łodzi grupa odwiedziła najważniejsze placówki edukacyjne i miejsca pamięci.

W Warszawie, gdzie rozpoczęła się i zakończyła wspólna podróż, uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich. Częścią programu było również oprowadzanie po dawnym terenie getta oraz Muzeum Getta Warszawskiego. Na koniec uczestnicy udali się do Centrum Społeczności Żydowskiej, gdzie mogli dowiedzieć się, jak obecnie wygląda życie społeczności żydowskiej w Warszawie.

Kolejnym punktem wizyty studyjnej był Lublin. Oprócz zwiedzania samego miasta, program obejmował wizytę w Ośrodku Brama Grodzka, jak również w Państwowym Muzeum na Majdanku. Miejsce pamięci, które powstało po wojnie na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, było jednym z pierwszych miejsc upamiętniających ofiary zbrodni nazistowskich w Europie.

W następnym mieście, Łodzi, uczestnikom zaprezentowana została działalność Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – instytucji zajmującej się pamięcią, historią i tożsamością miasta. Następnie uczestnicy sami zagłębili się w przeszłość miasta odwiedzając Cmentarz Żydowski i stację kolejową Radegast, skąd ludność żydowska, Romowie, Sinti oraz inne narodowości prześladowane przez reżim nazistowski byli deportowani do getta łódzkiego (Ghetto Litzmannstadt).

 


Nabór do 6. edycji programu Ulam NAWA

Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, zapraszamy do składania wniosków do kolejnej edycji programu Ulam NAWA.
02 05.2024 Aktualności, Inne

EUNIC Musikfest 2024 pod znakiem europejskiego jazzu

Podczas czterech dni wiedeńska publiczność miała okazję usłyszeć cały wachlarz wpływów na muzykę jazzową.
30 04.2024 Aktualności

Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne