2.10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Nowe odkrycia: Lucia Dlugoszewski (TALK)

Lucia Dlugoszewski należy do rzeszy wybitnych polskich emigrantów i emigrantek, które kształtowały muzykę i kulturę innych krajów, od Chopina we Francji po Romana Haubenstocka-Ramatiego w Austrii.

Lucia Dlugoszewski należy do rzeszy wybitnych polskich emigrantów i emigrantek, które kształtowały muzykę i kulturę innych krajów, od Chopina we Francji po Romana Haubenstocka-Ramatiego w Austrii. Dlugoszewski, członkini szkoły nowojorskiej, była postacią wyrazistą, łączącą polskiego ducha z eksperymentalnymi tendencjami zachodniej muzyki współczesnej. Dzięki osobistemu i zawodowemu powiązaniu z zespołem tanecznym Ericka Hawkinsa stworzyła serię dzieł choreograficznych, do których nieraz projektowała własne instrumenty. Choreograf Bert Gstettner (były uczeń Ericka Hawkinsa), altowiolista Paul Beckett (Klangforum Wien) i muzykolog Michał Mendyk w rozmowie opowiedzą o muzyce kompozytorki i jej powiązaniach z tańcem współczesnym.

Klangforum Wien we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza zrealizowało pierwszy całościowy portret nagraniowy kompozytorki Lucii Dlugoszewski w formie podwójnego albumu. Na koncercie tego wybitnego zespołu 23 października w Wiener Konzerthaus będzie można usłyszeć dwie z nagranych kompozycji: https://www.klangforum.at/event/fliehkrafte#en

 

Data i godzina: pon., 2 października, godz. 18:30

Miejsce: Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Informacje oraz bilety: Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.pl

Organizatorzy: Instytut Polski w Wiedniu, Klangforum Wien


Rainer Maria Nero “Kairos” – premiera albumu

Tego wieczoru gitarzysta Rainer Maria Nero i jego zespół poświęcą się muzycznym poszukiwaniom.
15 12.2023 Muzyka, Wydarzenia

„Kochany Karolu, Mecenasie i Ciemiężco”. 99 lat

Prezentacja zbioru korespondencji Herberta i Dedeciusa pod redakcją Przemysława Chojnowskiego zatytułowanego "Kochany Karolu, Mecenasie i Ciemiężco. Listy 1959-1994"
13 12.2023 Literatura, Wydarzenia

Mariupol/Gdańsk: sister cities, sister stories 🗓

Dwie zbliżone historie partnerskich miast Mariupola i Gdańska w różnych ramach czasowych - oba miasta są synonimem walki o wolność dzięki odwadze swoich obrońców.
05 12.2023 24 02.2024 Sztuka, Wydarzenia