9.02.2024 - 18.05.2024 Aktualności

Memoryhouse: Taniec współczesny w choreografii MACIEJA KUZMINSKIEGO z TANZ LINZ

Wraz ze światową premierą Memoryhouse w choreografii Macieja Kuźmińskiego, TANZ LINZ będzie gościem Schauspielhaus od 9 lutego 2024 roku.

Wraz ze światową premierą Memoryhouse w choreografii Macieja Kuźmińskiego, TANZ LINZ będzie gościem Schauspielhaus od 9 lutego 2024 roku.

 

Czuliśmy się tak, jakbyśmy spali na wulkanie i obudzili się po jego nagłej erupcji w świecie, który stał się obcy i nierozpoznawalny. Niektórzy stali się uchodźcami, ale wszyscy staliśmy się wygnańcami, wyrzuconymi z tego, co uważaliśmy za normalną egzystencję i przewidywalność. Patrzymy na pozostałości Pompejów i Czarnobyla, poezję Audena i Owidiusza, obrazy Zdzisława Beksińskiego i bezimiennych muralistów starożytnego Rzymu, aby znaleźć echa i spostrzeżenia w tym bolesnym i zagmatwanym momencie; momencie, w którym powróciły starożytne klęski wojny i zarazy. Wszystko, czego potrzebujemy, aby być świadkami i zrozumieć, to język ekstatycznego ciała, ciała jako pamięci, ciała jako rytuału, ciała jako snu, ciała jako wizji.

Prace polskiego choreografa są odważne formalnie i obracają się wokół egzystencjalnych i filozoficznych koncepcji z głębokim, dynamicznym ruchem. Od 2014 roku prace artysty zostały zaprezentowane ponad 180 razy w ponad 20 krajach i stopniowo zyskały międzynarodowe uznanie, zdobywając ponad 20 nagród i wyróżnień choreograficznych.

W Memoryhouse Kuźmiński eksploruje tematy pamięci, losu i historii, aby skomentować nasz niepokojący świat. Co nas kształtuje, co zabieramy ze sobą z naszej przeszłości? Pochodzący z Kalifornii, a mieszkający w Warszawie dramaturg Paul Bargetto zainspirował się kulturą skate’ową, która wyłoniła się w latach 60. z doświadczenia długiej posuchy. Z kolei scenografka Gabriela Neubauer, która zaprojektowała również kostiumy, włączyła to do swojej koncepcji. Neubauer opracowała obiekt, który łączy w sobie rampę skate’ową i estetykę obszarów dotkniętych klęskami żywiołowymi. Memoryhouse wykorzystuje choreografię jako filozofię z biograficzną pamięcią ciała, zainscenizowaną w wizualnie mocny i poetycki sposób.

 

Choreografia i inscenizacja                              Maciej Kuźmiński
Współpraca choreograficzna                           Monika Witkowska
Scenografia i kostiumy                                    Gabriela Neubauer
Dramaturgia                                                    Paul Bargetto, Roma Janus

 

Kierownik produkcji                                         Roma Janus
Asystent                                                           Charlotte Morschhausen
Kierownik treningu, prób i przedstawień         Yuko Harada                               
Training                                                            Maciej Kuźmiński
Asystentka scenografa i kostiumografa           Karin Waltenberger
Inspicjent                                                         Marco Pammer
Pedagog tańca i teatru                                    Simone Rupp

           

Taniec i współpraca choreograficzna/ TANZ LINZ: Elena Sofia Bisci, Matteo Cogliandro, Kayla May Corbin, Ilia Dergousoff, Mischa Hall, Yu-Teng Huang, Katharina Illnar, Elisa Lodolini, Angelica Mattiazzi, Pavel Povrazník, Nicole Stroh, Lorenzo Ruta, Arthur Samuel Sicilia, Hinako Taira, Pedro Tayette, Fleur Wijsman

Terminy:

Fr., 09.02.2024 (Premiere) 19:30; Sa., 17.02 19:30; Mi., 21.02 19:30; So., 25.02 17:00; Sa., 09.03 19:30; Sa., 23.03 17:00; Sa., 06.04 17:00; Sa., 13.04 19:30; So., 21.04 17:00; Fr., 26.04 19:30; Fr., 03.05 19:30; Sa., 18.05 19:30

memoryhouse6 c_ Philip Brunnader

Wiecej informacji o tworczosci TANZ LINZ jest dostepnych na instagram @tanzlinz.


Wesołych Świąt! 🗓

Dyrektor Monika Szmigiel-Turlej oraz cały Zespół Instytutu Polskiego w Wiedniu życzą Wszystkim radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
27 03.2024 Aktualności, Inne

Wizyta Stanisława Zalewskiego i premiera filmu dokumentalnego

Wizyta Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Gusen i premiera filmu dokumentalnego „Stanisław Zalewski” w Wiedniu.
29 02.2024 Aktualności

Świętujcie z nami 50 lat Instytutu! 🗓

W 2024 roku Instytut Polski w Wiedniu obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przez cały rok czeka na Was wiele ekscytujących i niezapomnianych wydarzeń. Świętujcie razem z nami 50 lat Instytutu!
04 01.2024 Aktualności, Inne