Na rynku chińskim ukazało się chińskojęzyczne wydanie książki Edwarda Kajdańskiego pt. Moje Życie w Chinach, opowiadającej o polskich początkach i historii miasta Harbin. Instytut Polski w Pekinie wspierał proces wydawniczy tej publikacji (czyt. też https://instytutpolski.pl/beijing/pl/2020/09/15/zmarl-edward-kajdanski-pisarz-i-dyplomata-malarz-i-pasjonat-kultury-chin/)
Przedmowę do chińskiego wydania napisał Ambasador RP w Chinach, Wojciech Zajączkowski:
Edward Kajdański był pod wieloma względami wyjątkowym człowiekiem. Urodzony, wychowany i wykształcony w Harbinie, pisarz, dyplomata, historyk obdarzony prawdziwie renesansową osobowością i talentami. W relacjach polsko – chińskich zapisał się przede wszystkim jako wybitny „pośrednik kulturowy” – jeśli mielibyśmy się uciec do terminologii naukowej – który z uwagi na zakorzenienie w dwóch tradycjach, polskiej i chińskiej, odegrał olbrzymią rolę w przybliżeniu Polakom Państwa Środka.
Swoim przewodnikiem czy też patronem uczynił Michała Boyma, lwowskiego jezuitę i uczonego, który działał na ziemi chińskiej w XVII wieku, u schyłku dynastii Ming. Boym inspirował Edwarda Kajdańskiego i stał się bohaterem jego najważniejszych prac naukowych, ale nie tylko. Pracując na przestrzeni kilku dziesięcioleci nad historią tego wybitnego uczonego, Edward Kajdański zbudował szczególny model zainteresowania kulturą chińską oparty na empatii wobec przedmiotu badań, sumienności i dążeniu do odczytania głębokich znaczeń. Możemy się domyślać, że takim człowiekiem i autorem był wcześniej sam Michał Boym.
Edward Kajdański pracował do ostatnich dni swojego życia, które dobiegło kresu 10 września 2020 roku. Czy wraz z jego śmiercią odeszło w przeszłość jego wyjątkowe doświadczenie? Pozostały książki, zwłaszcza fascynująca opowieść „Jak odkrywałem polskiego Marco Polo”, relacjonująca pełne nieoczekiwanych zwrotów badania historyczne. Dzisiaj do rąk czytelników trafiają wspomnienia Edwarda Kajdańskiego, będące nie tylko jego biografią, ale też podsumowaniem mądrości życiowej, która na pewno stanie się źródłem inspiracji dla nowych pokoleń badaczy Chin.