9.11.2018 - 12.01.2020 Wydarzenia

VII Festiwal Kultury Polskiej w Pekinie

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uświetnione szeregiem wydarzeń kulturalnych.

Tegoroczny VII Festiwal Kultury Polskiej w Pekinie był wyjątkowy, wpisał się bowiem w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123-letnim okresie zaborów, dokładnie 100 lat temu, dzięki niesłabnącej woli walki Polaków o własną tożsamość, nasz kraj wrócił na mapę Europy.

 

Z tej okazji, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Pekinie, Instytut Polski w Pekinie i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, we współpracy z IAM oraz Muzeum Króla Jana III w Wilanowie, zorganizowały szereg wydarzeń w dniach 9-12 listopada 2018 roku. Odbyły się dwa recitale pianistyczne profesora Krzysztofa Jabłońskiego i Katarzyny Borek w repertuarze Ignacego J. Paderewskiego i Fryderyka Chopina, warsztaty pianistyczne zorganizowane dla dzieci i młodzieży, prowadzone przez oboje wyżej wymienionych artystów, wystawa „Krakowskich Grafik” Krzysztofa Skórczewskiego oraz przyjęcia dla zaproszonych gości chińskich i polskich.

 

Na szczególną uwagę zasługuje Kolacja z Paderewskim, która odbyła się w Ambasadzie RP w Pekinie 12 listopada br. z udziałem wpływowych postaci chińskiej sceny kulturalnej. Kolację uświetnił kameralny koncert muzyki J.I. Paderewskiego w wykonaniu pianistki Katarzyny Borek. Menu Kolacji z Paderewskim przygotował Maciej Nowicki – szef kuchni w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który zajmuje się polskim dziedzictwem kulinarnym i specjalizuje się w polskiej kuchni historycznej. Tworząc menu, inspirował się oryginalnymi przepisami kulinarnymi żony Ignacego Jana – Heleny Paderewskiej, patronki i prezeski Polskiego Czerwonego Krzyża.  

 

Kolacja z Paderewskim, przygotowana dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i złożenia hołdu wybitnemu polskiemu artyście i mężowi stanu, była autorskim projektem muzyczno-kulinarnym Instytutu Adama Mickiewicza oraz Muzeum Króla Jana III w Wilanowie.

from to
Scheduled Wydarzenia