09-12-2020 Aktualności

巴尔拉迪娜 czy Balladyna?

Tegoroczna akcja „Narodowego Czytania” w Chinach zakończyła się wielkim sukcesem. Do wspólnego czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego włączyły się – po raz pierwszy na taką skalę – chińskie polonistyki. W projekcie wzięło udział niemal 200 chińskich studentów i lektorów języka polskiego z 14 uczelni z całego kraju.

Praca zespołów filmowych na uczelniach nie była łatwa: studenci musieli poznać i zrozumieć przesłanie „Balladyny”, a także zmierzyć się z trudnym, staropolskim słownictwem. Dodatkowo, część z nich studiuje w trybie zdalnym lub jest obecnie w Polsce, a nagrania przygotowywało samodzielnie w domu, akademiku lub pokoju hotelowym podczas kwarantanny. Efektem pracy lektorów i studentów jest film, który z jednej strony stanowi hołd dla polskiej literatury klasycznej, z drugiej unaocznia rozwój nauczania języka polskiego jako obcego w Chinach.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenie adaptacji „Balladyny” Juliusza Słowackiego w wykonaniu chińskich studentów języka polskiego:

 

Zainteresowanie wśród studentów projektem Narodowego Czytania zawdzięczamy w dużym stopniu zaangażowaniu ich wykładowców i lektorów. Ich film z krótkim fragmentem jednej ze scen „Balladyny” bardzo się wszystkim podobał i stanowił inspirację dla studentów podczas nagrań.  

Obecnie w Chinach kontynentalnych język polski można studiować w 19 uniwersytetach na terenie całego kraju. Jeszcze 10 lat temu możliwe to było tylko na jednej uczelni, Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. W ostatnich latach, wraz ze wzrostem zainteresowania naszym krajem, przybywa uczelni oferujących nauczanie języka polskiego, często we współpracy z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Polsce. W roku akademickim 2019/20 język polski na chińskich uczelniach studiowało ponad 700 studentów. Wielu z nich skorzystało też z możliwości wymiany stypendialnej i bliżej poznało Polskę i Polaków podczas studiów i kursów letnich w naszym kraju.

 

Uczelnie biorące udział w projekcie Narodowe Czytanie

 

Uniwersytet Syczuański w Chengdu

Syczuański Uniwersytet Studiów Międzynarodowych w Chongqing

Uniwersytet Czangczuński

Daliański Uniwersytet Języków Obcych

Uniwersytet Studiów Międzynarodowych Zhejiang w Hangzhou

Uniwersytet Pedagogiczny w Harbinie

Kantoński Uniwersytet Spraw Międzynarodowych

Pekiński Uniwersytet Języków Obcych

Pekiński Uniwersytet Sportowy

Pekiński Uniwersytet Studiów Międzynarodowych

Północnowschodni Uniwersytet w Shenyang

Szanghajski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych

Uniwersytet Języków Obcych w Tianjinie

Uniwersytet Studiów Międzynarodowych w Xi’anie


Skarby Afryki w sercu Polski 🗓

Pasjonująca kolekcja starożytnej sztuki nubijskiej z Faras, odkryta i uratowana przez Polaków na terytorium dzisiejszego Sudanu, obchodzi w tym roku swoje 60-lecie. Z okazji rocznicy Muzeum Narodowe w Warszawie, w którym znajduje się część zbiorów z tego miejsca, przygotowało cykl wydarzeń naukowych i edukacyjnych, które przybliżają ich historię i dokonania polskich archeologów.
08 04.2021 Aktualności

Ogród Pendereckiego 🗓

W pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego, Instytut Adama Mickiewicza, 29 marca 2021 r. inauguruje powstanie specjalnej platformy cyfrowej PendereckisGarden.pl, która pozwala internautom na całym świecie zapoznać się nie tylko z kompozytorską spuścizną mistrza i jego silnym oddziaływaniem na innych twórców, ale również przybliża Krzysztofa Pendereckiego, jako człowieka pełnego pasji.
29 03.2021 Aktualności, Wydarzenia