26.03.2021 Aktualności, Wydarzenia

“Penderecki in Memoriam” – tydzień twórczości Krzysztofa Pendereckiego w chińskich mediach społecznościowych

29 marca 2021 roku mija pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Wspominając wielkiego Polaka i muzyka, Instytut Polski – Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie, we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena, National Centre for the Performing Arts, Beijing Forum for Performing Arts oraz Armstrong Music & Arts, organizuje tydzień twórczości Krzysztofa Pendereckiego w chińskich mediach społecznościowych "Penderecki in Memoriam", który rozpocznie się 29 marca i potrwa do 4 kwietnia.

29 marca 2021 roku mija pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Wspominając wielkiego Polaka i muzyka, Instytut Polski – Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie, we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena, National Centre for the Performing Arts, Beijing Forum for Performing Arts oraz Armstrong Music & Arts, organizuje tydzień twórczości Krzysztofa Pendereckiego w chińskich mediach społecznościowych “Penderecki in Memoriam”, który rozpocznie się 29 marca i potrwa do 4 kwietnia.

Fot. Janusz Marynowski

Krzysztof Penderecki był światowej klasy kompozytorem i dyrygentem nazywanym “ostatnim mistrzem kompozytorskim XX wieku”. Od końca lat 90. zapraszany był do Chin prawie 20 razy by współpracować z chińskimi orkiestrami, dyrygentami i wykonawcami. Skomponował VI Symfonię (Chinese Poetry) odwołującą się do chińskiej poezji, której światowa premiera odbyła się w 2017 roku w wykonaniu Guangzhou Symphonic Orchestra pod batutą Yu Long. W październiku 2018 roku, maestro Penderecki wraz z Sinfonią Warsovią oraz skrzypaczką Anne-Sophie Mutter odbył sześciodniowe tournée po Chinach z okazji swoich 85. urodzin. Była to jego ostatnia wizyta w Chinach.

 

Obecnie w Warszawie trwa 25. edycja Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego, którego pomysłodawcami są Krzysztof i Elżbieta Pendereccy. Hasłem tegorocznej edycji jest „Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum”. Podczas tegorocznej edycji wybrzmią liczne kompozycje Krzysztofa Pendereckiego. Instytut Polski w Pekinie będzie transmitował nagrania z pięciu dni festiwalu, w których znajdą się klasyczne dzieła Pendereckiego, takie jak Polskie Requiem (fragmenty), Raj Utracony (fragmenty), czy I Kwartet smyczkowy. Szczegóły dotyczące harmonogramu koncertów znajdują się poniżej. Więcej informacji o tegorocznym Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim można znaleźć na stronie: http://beethoven.org.pl

 

Oprócz transmisji koncertów, Instytut udostępni chińskim odbiorcom wywiady z przyjaciółmi i współpracownikami Maestro. Swoimi wspomnieniami i refleksjami na temat Krzysztofa Pendereckiego podzielą się: skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, dyrygent Maciej Tworek oraz agent Krzysztofa Pendereckiego – Wray Armstrong. Przetłumaczone na język chiński artykuły i wywiady będą dostępne w mediach społecznościowych na naszych kontach Weibo i WeChat oraz na kontach Armstrong Music & Arts.

Organizatorem wydarzenia “Penderecki in Memoriam – Penderecki in Memoriam Worldwide” jest Instytut Polski w Nowym Jorku. Więcej informacji na stronie: https://instytutpolski.pl/newyork/2021/02/16/krzysztof-penderecki-in-memoriam-worldwide/. Zapraszamy do odwiedzenia strony Instytutu Polskiego w Nowym Jorku i wysłuchania podcastów z serii Penderecki in Memoriam Podcast.

 

Harmonogram transmisji koncertów

3.29 (poniedziałek) 19:30   

Program:

Ludwig van Beethoven

Muzyka do baletu Twory Prometeusza op. 43 (wybrane fragmenty)

Krzysztof Penderecki

Adagietto z Raju utraconego

Ludwig van Beethoven

V Symfonia c-moll op. 67

 

 

3.30 (wtorek19:30  

Program:

Krzysztof Penderecki

Hymn do św. Daniiła

Psalmy Dawida

Olivier Messiaen

Et exspecto resurrectionem mortuorum

 

 

4.1czwartek 19:30   

Program:

Krzysztof Penderecki

Chaconne z Polskiego Requiem

Kadisz

Tōru Takemitsu

Death and Resurrection

Samuel Barber

Adagio

 

 

4.2 (piątek19:30   

Program:

Robert Schumann

Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44

Krzysztof Penderecki

I Kwartet smyczkowy

II Kwartet smyczkowy

III Kwartet smyczkowy „Kartki z nienapisanego dziennika”

IV Kwartet smyczkowy

 

 

4.3 (sobota19:30  

Program:

Krzysztof Penderecki 

Sinfonietta nr 3

Maurice Ravel

Nagrobek Couperina

Arvo Pärt

La Sindone (Całun)

Gija Kanczeli

Libera me (Quasi-Requiem)

Scheduled Aktualności Wydarzenia

Skarby Afryki w sercu Polski 🗓

Pasjonująca kolekcja starożytnej sztuki nubijskiej z Faras, odkryta i uratowana przez Polaków na terytorium dzisiejszego Sudanu, obchodzi w tym roku swoje 60-lecie. Z okazji rocznicy Muzeum Narodowe w Warszawie, w którym znajduje się część zbiorów z tego miejsca, przygotowało cykl wydarzeń naukowych i edukacyjnych, które przybliżają ich historię i dokonania polskich archeologów.
08 04.2021 Aktualności

Ogród Pendereckiego 🗓

W pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego, Instytut Adama Mickiewicza, 29 marca 2021 r. inauguruje powstanie specjalnej platformy cyfrowej PendereckisGarden.pl, która pozwala internautom na całym świecie zapoznać się nie tylko z kompozytorską spuścizną mistrza i jego silnym oddziaływaniem na innych twórców, ale również przybliża Krzysztofa Pendereckiego, jako człowieka pełnego pasji.
29 03.2021 Aktualności, Wydarzenia

30. rocznica współpracy wyszehradzkiej 🗓

Trzydzieści lat temu, 15 lutego 1991 r., prezydenci Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali na zamku w Wyszehradzie na Węgrzech Deklarację o współpracy Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej.
15 02.2021 Aktualności, Wydarzenia