10.11.2022 Wydarzenia

Narodowe Święto Niepodległości w Pekinie

10 listopada z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Ambasadzie RP w Pekinie odbył się uroczysty recital fortepianowy. W wydarzeniu połączonym z okolicznościowym przyjęciem uczestniczyli Polacy mieszkający w Pekinie wraz z rodzinami, osoby polskiego pochodzenia, a także przedstawiciele chińskich instytucji, kręgów biznesu i kultury. Udział wzięli również wykładowcy i studenci pekińskich polonistyk oraz inni reprezentanci świata nauki.

Ambasador Wojciech Zajączkowski w przemówieniu powiedział, że „niepodległość, a wraz z nią bezpieczeństwo i dobrobyt społeczeństwa buduje się latami, mając na uwadze nie tylko dzień jutrzejszy, ale także przyszłe pokolenia. Umiejętność myślenia i działania w kategoriach pokoleń to jeden z największych i najwspanialszych wymiarów niepodległości.” Zwracając się do obecnych na sali Polaków, ambasador podkreślił, że budują oni przyszłość Polski również poprzez pracę i naukę w Państwie Środka.

Uroczystość uświetnił recital fortepianowy utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Shaiego Rosenboima, izraelskiego artysty z polskimi korzeniami, uczestnika jednej z edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego.

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia wzięli udział w warsztatach plastycznych. Dzieci wykonały kotyliony w polskich barwach pod opieką polskiej artystki mieszkającej w Pekinie, Darii Lu.

Scheduled Wydarzenia