18.02.2023 - 26.03.2023 Wydarzenia

„Polska Kultura Wspinaczkowa” w Pekinie i Kantonie

W dniach 18-19 lutego (Pekin)  oraz 25-26 marca (Kanton) Instytut Polski zorganizował we współpracy z Kendal China dwa wydarzania pod hasłem „Polska Kultura Wspinaczkowa”. Złożyły się na nie pokazy filmów dokumentalnych dotyczących polskich wspinaczy, dyskusje z chińskimi przedstawicielami ruchów górskich, w tym wymiana poglądów z publicznością.

Projekt ten stanowił okazję do przypomnienia i nagłośnienia osiągnięć Polaków we wspinaczce wysokogórskiej. Jego inspiracją było wybranie Wandy Rutkiewicz na jedną z patronek 2022 r.

Podczas pierwszego dnia pokazu filmowego, zarówno w Pekinie jak i Kantonie, został wyświetlony film „Art Of Freedom”, po którego pokazie odbyła się dyskusja z udziałem ekspertów. Polska perspektywa podczas dyskusji została zaprezentowana w formie wyświetlonego wywiadu z p. Piotrem Pustelnikiem, Prezesem Polskiego Związku Alpinizmu, zdobywcą wszystkich 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. 

Drugiego dnia wydarzeń w Pekinie i Kantonie pokazano dokument o Jerzym Kukuczce oraz film „DOO SAR: A Karakoram Ski Expedition Film” (o wyprawie Andrzeja Bargiela, który reprezentuje młode pokolenie polskich himalaistów).

from to
Scheduled Wydarzenia