14.05.2025 - 15.05.2025 Aktualności, Wydarzenia

Promocja Instytutów Polskich na Impact’25

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest obecne na międzynarodowej konferencji Impact’25 w Poznaniu ze stanowiskiem wystawienniczo-promocyjnym ukazującym działanie i dorobek sieci polskiej dyplomacji kulturalnej, na którą składa się działalność ponad 160 placówek dyplomatycznych,  
w tym  25 Instytutów Polskich – na świecie. Konferencja, podczas której spotykają się osobistości ze świata polityki, biznesu, kultury, nauki i sportu odbywa się w dniach 14-15 maja.

W tym roku gośćmi specjalnymi Impact’25 są m.in.: były prezydent USA Barack Obama, John Kerry, Timothy Snyder, Francis Fukuyama, Olga Tokarczuk, Anne Applebaum. Podczas sesji otwierającej swoje wystąpienie miał Minister Radosław Sikorski.

– Jako MSZ nie tylko udzieliliśmy patronatu wydarzeniu, ale także bierzemy w nim udział promując sieć Instytutów Polskich działających zagranicą – powiedział Minister Radosław Sikorski odwiedzając stoisko zorganizowane przez Departament Dyplomacji Kulturalnej i Promocji Polski MSZ. – Dyplomacja to pierwsza linia obrony Rzeczpospolitej, a dyplomacja kulturalna to część naszej miękkiej siły – dodał.

Na stanowisku promocyjnym sieci dyplomacji kulturalnej naszego kraju –  przede wszystkim Instytutów Polskich, ale również Ambasad i Konsulatów –  goście konferencji mogą zapoznać się z działalnością tych placówek, obejrzeć krótki film pokazujący szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Instytuty na świecie, przeczytać publikacje MSZ w tym książki o wybitnych Polkach „Outstanding Polish Women” czy zaktualizowany przewodnik anglojęzyczny About Polska; zrobić sobie zdjęcie w fotobudce AI, która przenosi wirtualnie do wybranych lokalizacji IP, oraz porozmawiać z pracownikami DDK MSZ i IP obecnymi na miejscu.

W pierwszym dniu konferencji Impact’25 oprócz  Ministra Sikorskiego stanowisko odwiedzili m.in. Anne Applebaum, Olga Tokarczuk, Michał Rusinek czy Adam Michnik.

Olga Tokarczuk, zapytana o słowo-przesłanie do uczestników konferencji, powiedziała, że teraz najważniejszym słowem, wokół którego należałoby budować życie społeczne i kulturalne w Polsce jest poczucie wspólnoty. Podzieliła się też swoimi wrażeniami z niedawnej wizyty w Ukrainie, którą odwiedziła na zaproszenie Instytutu Polskiego w Kijowie. Podkreśliła, że poczucie wspólnoty budować można nie tylko w obliczu zagrożenia, ale również dzięki literaturze, sztuce czy – zwyczajnie,
w oparciu o postawy ludzi uważnych i otwartych na siebie nawzajem.

from to
Scheduled Aktualności Wydarzenia