9.05.2019 - 27.05.2019 Istorie, Știri

Polonia. 15 ani în UE la SNSPA

„Polonia. 15 ani în Uniunea Europeană” este o expoziție care prezintă drumul Poloniei către integrarea europeană și succesele pe care le-a obținut datorită apartenenței sale la singura și cea mai mare organizație de acest tip din lume. Expoziția va fi pusă la dispoziția publicului în perioada 9-27 mai 2019 la Școala Națională de Studii Politice și Administrative din București.

Pe 1 mai 2004, Polonia a devenit membru cu drepturi depline al Uniunii Europene, iar în decembrie 2007 a intrat în spațiul Schengen. Datorită fondurilor europene, Polonia a dezvoltat și modernizat, printre altele, infrastructura rutieră, agricultura, precum și au fost alocate mai multe fonduri pentru renovarea monumentelor, pentru cultură și știință.

De asemenea, a câștigat o societate pentru care au devenit accesibile noi piețe ale muncii, dar și bunele practici aplicate în UE, inclusiv noi tehnologii, schimburi de studenți și dezvoltarea turismului.

Totodată, Polonia participă în mod activ la dezbaterea privind viitorul Uniunii Europene, sprijină aspirațiile altor țări de a deveni membre ale UE, în special în ceea ce privește țările din Balcanii de Vest. În prezent, în Polonia se fac pregătiri pentru Summit-ul Balcanilor de Vest, care va avea loc la Poznań în iulie 2019.

Expoziția „Polonia. 15 ani în Uniunea Europeană” face o prezentare succintă a realizărilor Poloniei în UE, începând cu 1 mai 2004, în fiecare domeniu de funcționare a statului și societății.

Expoziția va putea fi vizitată la sediul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative, bd. Expoziției nr. 30A, în perioada 9-27 mai.

from to
Scheduled Istorie Știri

Filmul „Katyń” în Republica Moldova 🗓

Filmul bazat pe fapte reale, „Katyń”, al renumitului regizor polonez Andrzej Wajda va fi prezentat pe 3 iulie în deschiderea primei ediții a Festivalului de Film și Istorii din Mereni, în Republica Moldova.
03 07.2026 Cinema, Evenimente, Istorie

Distincția onorifică „Bene Merito” pentru Luiza Săvescu

Cu ocazia jubileului de 25 de ani al Institutului Polonez din București, pe 17 iunie 2026 la Muzeul Național al Țăranului Român din București au fost acordate distincțiile onorifice „Bene Merito” ale ministrului afacerilor externe al Republicii Polone, Radosław Sikorski.
18 06.2026 Evenimente, Știri

25 de ani de povești împreună –

Pe 17 iunie 2026, Institutul Polonez din București a sărbătorit 25 de ani de activitate la Muzeul Național al Țăranului Român din București.
18 06.2026 Evenimente, Știri