9.05.2019 - 27.05.2019 Aktualności, Historia

15 lat Polski w UE w SNSPA

„15 lat Polski w Unii Europejskiej” to wystawa prezentująca drogę Polski do integracji europejskiej oraz sukcesy, które osiągnęła dzięki członkostwu w unikatowej i największej organizacji tego typu na świecie. Ekspozycję można oglądać w okresie 9-27 maja w siedzibie Narodowej Szkoły Studiów Politycznych i Administracji Publicznej w Bukareszcie (SNSPA).

1 maja 2004 r. Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, zaś w grudniu 2007 r. weszła do strefy Schengen. Dzięki funduszom europejskim Polska rozwinęła i zmodernizowała m.in. infrastrukturę drogową, rolnictwo, więcej środków zostało przeznaczonych na renowację zabytków oraz kulturę i naukę.

Zyskało również społeczeństwo, dla którego dostępne stały się nowe rynki pracy, ale i dobre praktyki stosowane w UE. Nastąpił rozwój technologiczny i turystyczny kraju, ożywiły się wymiany studenckie.

Polska bierze dziś aktywny udział w debacie o przyszłości Unii Europejskiej, wspiera aspiracje innych krajów do członkostwa w UE, szczególnie w odniesieniu do państw Bałkanów Zachodnich. Obecnie trwają przygotowania do Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu w lipcu 2019 r.

Wystawa „15 lat Polski w Unii Europejskiej” przygotowana przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawia w skrócie dorobek kraju we Wspólnocie od 1 maja 2004 r. w każdej z dziedzin funkcjonowania państwa i społeczeństwa.

Ekspozycję będzie można zobaczyć w siedzibie Narodowej Szkoły Studiów Politycznych i Administracji Publicznej w Bukareszcie (hol wejściowy), bd. Expoziției 30A, w dniach 9-27 maja.

from to
Scheduled Aktualności Historia

Dyskusje o latach 80′ w Rumunii i

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na premierę tomu „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych.
04 04.2024 Historia

„Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” w Ramnicu Valcea 🗓

Dzięki genialnym polskim matematykom skomplikowany szyfr „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej, został złamany. Wpłynęło to na przebieg II wojny światowej. W dniach 14 marca - 30 kwietnia 2024 roku wspólnie z Biblioteką Okręgową "Antim Ivireanul" Valcea, zapraszamy do obejrzenia wystawy, zatytułowanej „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Nauki (Dnia Pi).
14 03.2024 30 04.2024 Historia

Wystawa „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”

W 2021 roku obchodziliśmy stulecie nawiązania polsko-rumuńskich stosunków wojskowych. W dniu 3 marca 1921 r. w Bukareszcie przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową. Ta data to symboliczny początek relacji wojskowych pomiędzy oboma krajami. Z tej okazji Instytut Polski w Bukareszcie przygotował wystawę „Polsko-rumuński sojusz wojskowy w okresie międzywojennym”, którą można oglądać w Muzeum Cywilizacji Dackiej i Rzymskiej w Devie, w okresie 13.03 - 30.04.2024.
13 03.2024 30 04.2024 Historia