9.05.2019 - 27.05.2019 Aktualności, Historia

15 lat Polski w UE w SNSPA

„15 lat Polski w Unii Europejskiej” to wystawa prezentująca drogę Polski do integracji europejskiej oraz sukcesy, które osiągnęła dzięki członkostwu w unikatowej i największej organizacji tego typu na świecie. Ekspozycję można oglądać w okresie 9-27 maja w siedzibie Narodowej Szkoły Studiów Politycznych i Administracji Publicznej w Bukareszcie (SNSPA).

1 maja 2004 r. Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, zaś w grudniu 2007 r. weszła do strefy Schengen. Dzięki funduszom europejskim Polska rozwinęła i zmodernizowała m.in. infrastrukturę drogową, rolnictwo, więcej środków zostało przeznaczonych na renowację zabytków oraz kulturę i naukę.

Zyskało również społeczeństwo, dla którego dostępne stały się nowe rynki pracy, ale i dobre praktyki stosowane w UE. Nastąpił rozwój technologiczny i turystyczny kraju, ożywiły się wymiany studenckie.

Polska bierze dziś aktywny udział w debacie o przyszłości Unii Europejskiej, wspiera aspiracje innych krajów do członkostwa w UE, szczególnie w odniesieniu do państw Bałkanów Zachodnich. Obecnie trwają przygotowania do Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu w lipcu 2019 r.

Wystawa „15 lat Polski w Unii Europejskiej” przygotowana przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawia w skrócie dorobek kraju we Wspólnocie od 1 maja 2004 r. w każdej z dziedzin funkcjonowania państwa i społeczeństwa.

Ekspozycję będzie można zobaczyć w siedzibie Narodowej Szkoły Studiów Politycznych i Administracji Publicznej w Bukareszcie (hol wejściowy), bd. Expoziției 30A, w dniach 9-27 maja.

from to
Scheduled Aktualności Historia

Film „Katyń” w Republice Mołdawii 🗓

Oparty na prawdziwych faktach film „Katyń” wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy zostanie zaprezentowany 3 lipca w otwarciu pierwszej edycji Festiwalu Filmów i Historii w Mereni, w Republice Mołdawii.
03 07.2026 Historia, Kino, Wydarzenia

Odznaka honorowa „Bene Merito” dla Luizy Săvescu

okazji jubileuszu 25-lecia Instytutu Polskiego w Bukareszcie, 17 czerwca 2026 r. w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie wręczono odznaki honorowe „Bene Merito” Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Radosława Sikorskiego.
18 06.2026 Aktualności, Wydarzenia

25 lat wspólnych opowieści – jubileusz Instytutu

W dniu 17 czerwca 2026 r. Instytut Polski w Bukareszcie świętował 25-lecie działalności w Muzeum Narodowego Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie.
18 06.2026 Aktualności, Wydarzenia