9.05.2019 - 27.05.2019 Aktualności, Historia

15 lat Polski w UE w SNSPA

„15 lat Polski w Unii Europejskiej” to wystawa prezentująca drogę Polski do integracji europejskiej oraz sukcesy, które osiągnęła dzięki członkostwu w unikatowej i największej organizacji tego typu na świecie. Ekspozycję można oglądać w okresie 9-27 maja w siedzibie Narodowej Szkoły Studiów Politycznych i Administracji Publicznej w Bukareszcie (SNSPA).

1 maja 2004 r. Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, zaś w grudniu 2007 r. weszła do strefy Schengen. Dzięki funduszom europejskim Polska rozwinęła i zmodernizowała m.in. infrastrukturę drogową, rolnictwo, więcej środków zostało przeznaczonych na renowację zabytków oraz kulturę i naukę.

Zyskało również społeczeństwo, dla którego dostępne stały się nowe rynki pracy, ale i dobre praktyki stosowane w UE. Nastąpił rozwój technologiczny i turystyczny kraju, ożywiły się wymiany studenckie.

Polska bierze dziś aktywny udział w debacie o przyszłości Unii Europejskiej, wspiera aspiracje innych krajów do członkostwa w UE, szczególnie w odniesieniu do państw Bałkanów Zachodnich. Obecnie trwają przygotowania do Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu w lipcu 2019 r.

Wystawa „15 lat Polski w Unii Europejskiej” przygotowana przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawia w skrócie dorobek kraju we Wspólnocie od 1 maja 2004 r. w każdej z dziedzin funkcjonowania państwa i społeczeństwa.

Ekspozycję będzie można zobaczyć w siedzibie Narodowej Szkoły Studiów Politycznych i Administracji Publicznej w Bukareszcie (hol wejściowy), bd. Expoziției 30A, w dniach 9-27 maja.

from to
Scheduled Aktualności >Historia

O Ukrainie na festiwalu filmowym w Rasznowie

W dniu święta narodowego Ukrainy, 24 sierpnia, na Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie pokażemy dwa polskie filmy przedstawiające ważne epizody z historii Ukrainy i których przesłanie jest niezwykle istotne i aktualne. Wstęp wolny.
24 08.2022 Historia, Kino, Wydarzenia

Świętujemy Cud nad Wisłą w Buzău 🗓

W Święto Wojska Polskiego obchodzone w dniu, w którym w 1920 roku u bram Warszawy Wojsko Polskie zatrzymało Armię Czerwoną, Instytut Polski w Bukareszcie i Muzeum Rejonowe w Buzau zapraszają na wystawę „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy ”. Wystawę o tym słynnym dowódcy i polityku, bez którego Polska nie powróciłaby na mapę Europy, można oglądać od 12 sierpnia do 21 września 2022 r. na ogrodzeniu Muzeum.
12 08.2022 21 09.2022 Historia

Kolory Prawosławia. Polska w ramach festiwalu Folkever

W ramach Festiwalu Postaw Kulturalnych - Folkever in Siret, w tym roku Instytut Polski w Bukareszcie zaprezentuje wystawę Barwy prawosławia. Polska. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje właśnie nasza wystawa, którą można zwiedzać w Centrum Kultury Siret od 5 sierpnia do 15 września 2022 roku.
05 08.2022 15 09.2022 Historia, Inne